Na Klenovský Vepor zo Skorušinej

29. 06. 2022Novinky, Tip na výlet

Klenovský Vepor

Koncom júna sme si za cieľ našej turistiky zvolili Klenovský Vepor. Tento vrch je dominantný, z mnohých miest Slovenska viditeľný, a pritom tak málo navštevovaný šperk v srdci Veporských vrchov. Klenovský Vepor je najvýraznejším vrchom Veporských vrchov. Tento vrch dal aj meno celému pohoriu. Samotnému vrchu dala zase meno divá sviňa – unikátna lichobežníková silueta hory totiž ľuďom oddávna pripomínala chrbát „vepra“, zvieraťa, ktorým sa kedysi tunajšie lesy len tak hemžili.

 

Výhľad z Klenovského Vepra

Turistické chodníky na Klenovský Vepor

Na Klenovský Vepor vedie mnohou turistických ciest. Jednou z obľúbených, je vedúca zo sedla Zbojská po červenej turistickej trase. My si však vyberáme celkom inú variantu. Náš výlet zahajujeme v Skorušinej, kde parkujeme na konečnej autobusu.Vydávame sa po žltej turistickej značke k Trom vodám.  Prechádzame okolo zákazovej značky a asfaltkou stúpame  dolinou, v ktorej je príjemný tieň. Od rázcetníka Tri vody pokračujeme po žltej značke až k útulni Varta. 

Cesta na Klenovský Vepor

Obzrieme si priestory útulne, osviežime sa vodou a ďalej pokračujeme do blízkeho sedla pod Vartou, kde sa napájame na červenú značku Rudnej magistrály. Zo sedla pod Vartou nás hneď na úvo čaká zahrievací prudký úsek, keďže potrebujeme za 40 minút nabrať vyše 200 výškových metrov. Vzápätí však nasleduje pohodlný rovinatý chodník po úzkom hrebeni. Cesta lesom je veľmi príjemná a veľakrát sa nám zdá, že sa nachádzame v pralese. Asi po 25 minutách sa nám otvárajú prvé výhľady smerom na Klenoveckú priehradu, kde si spravíme niekoľko fotografií a pokračujeme na samotný vrchol Klenovského Vepra, kde nás čaká z dreva vyrezávaný Jánošík, a aj ružica s okolitými kopcami.

Na vrchole

Po osviežení na vrchole sme sa rozhodli ďalej pokračovať po červenej značke. Cesta vedie po hrebeni rozprávkovým lesom. Dostávame sa až ku smerovníku Janošíková slza, odkiaľ začína chodník strmo klesať. Po krátkom, ale náročnom klesaní sa dostávame až na Machnáčov grúň odkiaľ pokračujeme až k Železnej bráne a odtiaľ smerujeme do Skorušinej, kde na nás čaká naše auto.

Klenovský Vepor stojí určite za návštevu. Ak máte radi kľud a miesto, kde nie sú skoro žiadny turisti, tak určite výlet na Klenovský Vepor je určený práve pre vás. Do batoha si nezabudnite pribaliť aj našu mapu TM 134 Veporské vrchy alebo ju nájdete už aj v applikácií Locus Map.