Po prvýkrát navštevujeme jedinečnú lokalitu Šariša – presnejšie Kapušianskeho hradu. Ten sa vypína na kužeľovitej homoli nad obcou Kapušany na severovýchod od metropoly Šariša – Prešova. Je to jeden z hradov, ktorý sa v tomto regióne ponúka na návštevu, a keďže máme hrady veľmi radi, je rozhodnuté, kam povedú naše kroky.

Kapušiansky hrad pochádza zo stredoveku – z obdobia 13. storočia, kedy tu bol na mieste starého slovanského hradiska postavený hrad. Plnil funkciu ochrany kráľovskej cesty vedúcej z Prešova na sever. Na hradnom vrchu hrad sa vypína vo výške 504 metrov nad morom a je súčasťou Prírodnej rezervácie Kapušiansky hradný vrch. Za jeho hradbami sú lúky, a tak je pekne viditeľný už z diaľky. Najkratšia cesta vedie z obce Kapušany po zelenej turistickej značke – je to strmšie stúpanie, pri ktorom sa o niečo viac zapotíte, na druhej strane pomerne rýchlo naberiete výšku.

Na zelenú značku sa pripájame v obci. Najprv prechádzame pomedzi domčeky, potom vchádzame do lesa a strmým chodníkom, chvíľami popod stromy, chvíľami po andezitových skalách, vychádzame hore. Počas výstupu sa ukazujú pekné výhľady na Slanské vrchy, ktoré sa týčia od Kapušian na opačnú stranu, sú za našimi chrbtami. V strmých svahoch objavujeme borovice, aj duby, až les napokon ustupuje. Po schodíkoch s dreveným zábradlím pokračujeme cez lúky, ktoré sú plné farebnej kveteny. Prichádzame ku hradbám. Pred nimi stojí biely kríž s lavičkou, kde sa dá posedieť. Zľava obchádzame hradby a zozadu z opačnej strany cez vstupnú drevenú bránu, ktorá bola dobudovaná, vchádzame do areálu hradu.

Cestou hore sme nestretli nikoho, tu nás víta kastelán, ktorý nám oznamuje, že nám na veži urobí výklad. Pri hradbách v nádvorí sú výhľady, ale nám je jasné, že tie najkrajšie budú z veže. Vchádzame na menšie nádvorie ku veži a po drevenom schodisku so zábradlím vychádzame hore, kde vstupujeme na terasu. Stoja tu tabule, ktoré prezrádzajú názvy okolitých kopcov. Okrem najbližších už spomínaných Slanských vrchov je viac vľavo Ondavská vrchovina. Kapušiansky hradný vrch sa na opačnom konci skláňa ku obci Fintice. Z hradu je týmto smerom pekne vidieť aj ďalšie lákadlo pre milovníkov histórie – Šarišský hrad, ktorý sa vo výške 570 metrov nad morom vypína nad Veľkým Šarišom. Práve tento hrad, mimochodom druhý najrozsiahlejší hrad v strednej Európe, bol v minulosti administratívnym sídlom Šariša a mal významné postavenie aj v rámci Uhorského kráľovstva. V polovici 17. storočia sa správa presunula do kráľovského mesta Prešov. Aj sem vedie turistická značka.

Nás zaujíma, či je z veže vidieť aj Vihorlat – najvyšší vrch Vihorlatských vrchov. A máme šťastie. Aj tento majestátny kopec sa nám ukazuje na zalesnenom hrebeni na obzore ako najvyššia trojuholníková špička. Nasleduje odborný výklad. Potom schádzame na dolné nádvorie do rekonštruovaných pivníc. Pred odchodom si pri vstupnej bráne kupujeme magnetky a turistické nálepky na pamiatku a pozeráme si aj propozičné materiály. Väčšine z nás sa nechce po strmej ceste schádzať, a tak sa nechávame od robotníkov, ktorí pomáhajú hrad opravovať, nahovoriť na menej strmú zostupovú cestu. Najprv pokračujeme v smere na severozápad po zelenej značke hradným vrchom, kým nenarazíme na odbočku v podobe lesnej cesty. Táto klesá druhou stranou hradného kopca a my sa vydávame po nej. Celý zostup naspäť do Kapušian trvá niečo okolo pol hodinky – schádzame lesom, a tak je tu aj v teplom počasí príjemne. Potom vychádzame z lesa na asfaltovú cestu, ktorá schádza do Kapušian rovnobežne s tou, na ktorej sme náš výstup ku hradu začínali. Ak máte viac času, hradným vrchom môžete po zelenej značke pokračovať až popod kameňolom pri spomínanej obci Fintice. Tu je možné sa vydať pešo na vzdialenejšiu Lysú Stráž, či na bližšiu Stráž, do obce Fintice alebo do Prešova. My sme sa vracali ku autobusu.
Viac informácií o regióne Šariša, ktorý má svojim návštevníkom čo ponúknuť, nájdete napríklad tu . Pri návšteve Kapušianskeho, či Šarišského hradu nájdete trasy na mape TM 115 Šarišská vrchovina – Branisko.