Na bicykli s deťmi pozdĺž rieky Kysuca ku železničnej stanici Oščadnica

20. 07. 2020Novinky, Tip na výlet

Jedno piatkové letné popoludnie sa rozhodujeme pre cyklistický výlet z Kysuckého Nového Mesta cez Ochodnicu, Dunajov a Krásno nad Kysucou ku železničnej zastávke Oščadnica a naspäť. Lákajú nás práve scenérie popri rieke Kysuca. S deťmi sme pri zastávke v Oščadnici ešte neboli, tak to bude pre ne niečo nové.

Na bicykli s deťmi pozdĺž rieky Kysuca ku železničnej stanici Oščadnica

Z Kysuckého Nového Mesta nás vedie asfaltová cesta v smere na sever od mesta ku mohutnej lipke. Po ľavej strane sa ukazujú odlesnené svahy Tábora. V blízkosti lipy sa žiaden iný strom nenachádza, a tak sa tento majestátny strom nedá prehliadnuť. Je to viac ako 300 ročná lipa malolistá, s obvodom 582 cm, pri koreňoch má až 693 cm. Má výšku 23 metrov a obvod koruny je 22 metrov. Za lipkou prechádzame cez železničné priecestie. Po pravej strane za železnicou sú polia, ukazujú sa Steny s Ľadonhorou. Naľavo sa strieda len so záhradami a menšími domčekmi.

Na bicykli s deťmi pozdĺž rieky Kysuca ku železničnej stanici Oščadnica

Prichádzame na miesto, kde sa zváža vyťažené drevo. Tu asfalt končí. Po nespevnenej ceste prechádzame okolo farmy a za ňou druhýkrát prekračujeme železničné priecestie. Po poľnej ceste prichádzame ku Ochodnici. Na tomto úseku chýba klasický asfalt, ale už sme si na to zvykli. Veríme, že nebude dlho trvať, a aj tu bude viesť cyklotrasa. V Ochodnici využívame starú cestu pre autá a zakrátko prichádzame do Dunajova, kde sa napájame na hrádzi na cyklotrasu. Rieka Kysuca je po pravej strane a nás tak sprevádzajú pekné pohľady na rieku. Je piatok, a počas bicyklovania si uvedomujem pomerne vysoký hluk z hlavnej cesty. Na cyklotrase je pokoj, stretávame tu iba zopár ľudí. Ani sa nenazdáme a prichádzame do Krásna nad Kysucou. Pri kostole ideme doľava, aby sme stále sledovali rieku. Po pravej strane obchádzame futbalový štadión a prichádzame ku hlavnému námestiu.

Na bicykli s deťmi pozdĺž rieky Kysuca ku železničnej stanici Oščadnica

Rieku Kysucu máme po ľavej strane. Je tu menšie parkovisko pre tých, ktorí až tu začínajú svoje cykloputovanie. My ho využívame pre bicyklovanie do Bystrickej doliny. Na krátkom úseku vedú tieto obe cyklotrasy spoločne. Prechádzame poza miestnu školu na miesto, kde na malom pylóne pribudol model bicykla. Tu sa odpájame z Bystrickej cyklotrasy. Prechádzame doľava ponad mostík ponad rieku Bystrica. Prechádzame najnovšou časťou cyklotrasy, najprv pomedzi polia, potom prichádzame viac ku Kysuci. Táto časť trasy je asi najkrajšia.

Na bicykli s deťmi pozdĺž rieky Kysuca ku železničnej stanici Oščadnica

Popri trase sú stromy, ktoré poskytujú v teplých dňoch chládok. A práve ten sa nám v tento teplý deň veľmi hodí. Vychutnávame si pohľady na rieku, prechádzame povedľa bunkra až ku mostíku ponad Kysucu. Na druhej strane stojí historická železničná stanica Oščadnica. Prechádzame pešo cez mostík, pri stanici stoja cyklisti, ktorí čakajú na vlak, ktorý tu po niekoľkých minútach zastavuje. Z mostíka obdivujeme pokojnú rieku. Väčšiu prestávku si robíme pri bunkri, deti vchádzajú dnu na obhliadku. Sú tu aj lavičky na posedenie. Potom nasadáme opäť na bicykle a dávame sa na spiatočnú cestu. Ideme prakticky dolu kopcom. Zisťujeme, že máme celkom silný protivietor. Každý sa s ním musí popasovať. Výhodou je, že vďaka nemu až tak necítime teplo. Krátku prestávku si robíme pri mostíku za Krásnom nad Kysucou za priemyselnou zónou. Je niečo pred piatou hodinou popoludní. Dosť veľká časť trasy z Ochodnice je o tomto čase v chládku, čo je príjemné. Pred nami sa ukazuje aj majestátny Veľký Vreteň. Zastavujem na bicykli a robím ešte posledné zábery. Pre návrat do Kysuckého Nového Mesta niektorí využívajú aj cestu cez polia popri Kysuci, je to ďalšia možnosť – jedná sa však o nespevnenú cestu.

Naša trasa mala 33 kilometrov, deti vo veku 9 a 7 rokov zvládli cyklistiku bez problémov – sú na bicyklovanie zvyknuté. Dokonca si od nich vyslúžime pochvalu, že sa im na trase veľmi páčilo. Prichádzame do Kysuckého Nového Mesta, kde náš cyklistický výlet končíme. Občerstvujeme sa ešte zmrzlinou a pivom. Trasu si môžete skrátiť, začať ju napríklad v Dunajove na cyklotrase alebo v Krásne nad Kysucou. Hlavné je, aby ste si ju užili. Tak, ako sme si ju užili my.