Na bežkách pri Čadci

5. 02. 2020Tip na výlet

Radi objavujeme nové miesta. Tento rok sme sa rozhodli po prvýkrát na bežkovanie vyskúšať lokalitu Čadečka U Králi neďaleko centra Čadce v pohorí Kysucké Beskydy. Autom prechádzame Čadcou, ale do Svrčinovca nevchádzame, volíme dolinu vpravo. Prechádzame cez niekoľko osád a v časti U Králi zastavujeme auto. Naviedla nás sem aj šípka Bežkárske trate. Sme pri menšej krčme zvanej Múzeum – stojí po ľavej strane cesty. Tu niekde by mali byť bežkárske trate. Je asi 6 stupňov nad nulou, je tu aký taký sneh, ale ktovie – bude ho dosť aj na bežkovanie? S manželom vychádzame z auta a ideme na prehliadku terénu.

Vychádzame po ceste pár desiatok metrov hore – sneh je dosť roztopený. O niečo povyše je ďalšie miesto, kde sa dá parkovať – stojí tu niekoľko áut. Nevieme sa rozhodnúť. Vraciame sa dolu a dávame sa do reči s dvojicou pri aute. Páni nám hovoria, že samotný okruh začína ešte o niečo povyše, a tam je snehu dosť. Tak sa rozhodujeme, že bežkovanie predsa len vyskúšame. Podmienky nie sú úplne ideálne, škoda, že sa práve cez predchádzajúcu noc oteplilo, ale nevadí. Ideme po deti, vyberáme výstroj. Deti si chcú dať bežky na nohy hneď ako je to možné, stúpanie do kopca ku okruhu im nevadí. Vychádzame zároveň s dvojicou, s ktorou sme sa rozprávali.

Oni idú pešo, bežky s palicami majú na ramenách. Stúpanie deti zvládajú bez problémov, určite pomohlo aj to, že sme tu po lyžiarskom kurze. Je to neuveriteľné, ale snehu na tých pár metroch, keď sa dostávame viac do lesa, naozaj pribúda. Zrazu je ho súvislá vrstva, nie je ľadový, čo je pre deti výhoda. Prichádzame na začiatok okruhu, je tu aj smerovník s kilometrami jednotlivých okruhov. Zisťujeme, že základný okruh je dlhý šesť kilometrov. Sme v nadmorskej výške 630 metrov nad morom. Páni nám radia, že keď pôjdeme spodnou časťou, bude to viac dolu kopcom. Odbočka doľava pokračuje hore kopcom. A tak dávame na ich radu.

Tiež vyrážajú naším smerom. Ani sa nenazdáme a miznú nám z dohľadu. Deti idú plné odhodlania na bežkách, my povedľa pešo – som rada, že sa neprebárame a neničíme upravený povrch. Úsek sa deťom páči, najmä zjazdy. Je to tu upravené na korčuľovanie, vyslovene bežkárska stopa tu nie je. Vďaka mäkšiemu snehu to nie je rýchle, a tak keď prechádzame rovnakým úsekom viackrát, deti už majú viac odvahy a púšťajú sa viac. Stretávame niekoľko ďalších bežkárov. Dvaja z nich sú na bežkách po prvýkrát. A tak im trochu radíme a hlavne ich povzbudzujeme, že sa niet čoho báť, že terén nie je príliš rýchly. Deti si striedajú úseky s klesaním a stúpaním. Potom sa vraciame na začiatok okruhu. Deti si nechávajú bežky na nohách a pluhovaním schádzame dolu. Aj teraz ešte vychádzajú hore ďalší bežkári.

Pri aute sa deti prezúvajú, ja s nim schádzam nižšie ku krčme. Manžel medzitým vychádza s bežkami hore a robí na nich celý základný okruh. Po jeho prejdení zhodnocuje, že je vhodnejšie na začiatku ísť ľavým úsekom základného okruhu – do kopca. V tomto smere sú na okruhu dlhšie zjazdy a na spiatočnej ceste sa na okruhu veľa nestúpa. Prejdenie tých pár kilometrov mu napokon trvá trochu dlhšie – situáciu mu neplánovane komplikuje jedna zlomená bežecká palica. Nuž, mala už vyše 20 rokov. My s deťmi sa medzitým vyhrievame v krčme, je tu príjemne teplo. Na stenách a poličkách je veľa historických artefaktov – tak preto ten názov Múzeum – rôzne kolesá, menší voz, staré lampy, aj časopisy, či rádio, korčule. Na vonkajšej stene krčmy je mapa a aj text s popisom stavu na bežkárskych okruhoch. Asi po hodinke a čosi nám manžel dáva mobilom echo, že už schádza z okruhu dolu, a tak sa lúčime s krčmou a vychádzame ku autu. Vonku smelo vykúka slnko a potvrdzuje sa, že túto zimu sa často krát vyčasuje až v neskoršie popoludnie.

To, že sme sa na bežky vydali dopoludnia malo výhodu – sneh nebol ešte úplne na kašu. Profil základného okruhu sa nám páčil, a tak si lokalitu Čadečka pridáme do bežkárskeho repertoáru. Len dokúpiť nové palice a dúfať, že túto pomerne teplú zimu bude ešte možnosť prevetrať bežky. A v krčme Múzeum je možnosť sa zohriať zvonku a zvnútra – to isto ocenia rodinky s deťmi. Na záver by sme chceli poďakovať všetkým, ktorí sa pričinili o úpravu tratí bežkárskych okruhov.