Zima k nám konečne prestala byť skúpa na sneh, a tak by som chcela tieto riadky venovať bežeckému lyžovaniu. Lyžiarske svahy sú zatvorené, tak ešte šťastie, že máme bežky a že napadol aj prírodný sneh. Na dolných Kysuciach máme šťastie, že sa nám dá vyjsť na bežky rovno za Kysuckým Novým Mestom. Mimochodom, je to jeden z najmenších okresov na Slovensku. Tak sa teším, že aj napriek tomu, že máme teraz počas zákazu vychádzania mimo okres dosť pristrihnuté krídla, po rýchlych 10 minútach s bežkami v ruke sa dávam do bežeckej stopy. Tá začína rovno za mestom.

Myslím, že bežkovanie je skvelý spôsob, ako precvičiť celé telo. Je potrebné zdvíhať pätu, toto sa musia naučiť najmä lyžiari, ktorí sú zvyknutí mať pevnú pätu upevnenú na lyžiach. Čo najviac je potrebné využívať aj silu paží. To predpokladá, že máte dostatočne dlhé bežecké palice. Niektorí bežkári robia chybu, že majú palice prikrátke a efekt sa tak znižuje, prípadne, nemajú vôbec bežkárske, ale iné palice.

Na bežkovanie sa ku nám pridali aj deti. Veď aj bežecké topánky boli jedným z vianočných darčekov. Deti sa do tajov bežkovania zaučili veľmi rýchlo. Terén, ktorý máme za mestom, a ktorý sme s nimi vyskúšali, je prevažne rovný, s jedným briežkom. Nič zložité, a tak to bolo pri učení jednoduchšie. Každý je povahovo iný a je to vidieť aj pri bežkovaní. Synátor je viac výbušný, a ide skôr kratší úsek rýchlejším tempom, dcérka je viac vytrvalá a lepšie si vie odhadnúť sily. Ich bežkárske tempo je tak akurát. Ide o to, aby pochopili, že je dôležité byť skôr vytrvalý ako prepísknuť tempo hneď na začiatku a potom už nevládať. Úsek v dĺžke 6 kilometrov je pre nich tak akurát, aj s občerstvovacími prestávkami s teplým bylinkovým čajom s bazovým sirupom. Samozrejme, aj u nás platí to, čo mnohí rodičia isto poznajú, a síce, že každý chce piť inokedy. A tak bufet robíme obaja.

Na technike odrážania sa s deťmi máme ešte čo učiť. Mnohí ľudia často len šúchajú nohami po snehu a od palíc sa odrážajú príliš málo, len ich jemne pichajú do snehu, ale neodrazia sa od nich. Tak túto techniku by sme si chceli ešte zlepšiť. Ak máte dobré snehové podmienky, tak na bežkách pôjdete určite rýchlejšie ako pešo. Ja som sa o tom presvedčila minulý rok, keď sme išli z Kasární na Stratenec. Deti, ktoré mali bežky, išli oveľa rýchlejšie ako ja, ktorá som bežky nemala.

Máme skúsenosť, že aj pri bežkovaní po tej istej trase sú zážitky vždy iné. Závisí od kvality snehu a stopy a aj od Vašej kondície. Zažili sme počasie, keď bolo riadne nad nulou a v stope to vtedy naozaj málo šmýka, a tak sa namakáte. Naopak, keď je po studenej noci riadne primrznuté, a stopa je ľadová, má to výhodu, že aj prípadnú horšiu kvalitu trate vynahradí ľad. Popri rieke Kysuci sa nám to vtedy veľmi dobre šmýkalo – dokonca aj v smere hore údolím to bolo pomerne jednoduché. Naspäť, dolu dolinou, to tiež kĺzalo veľmi dobre (my dospelý máme bezšupinkové bežky, deti majú bežky so šupinkami). Pri zjazdíkoch je dôležité dávať pozor, aby ste sa nedostali do záklonu, ale radšej treba pokrčiť nohy v kolenách a byť v miernom predklone. Takto aj lepšie udržíte rovnováhu.

Ak by ste zavítali do Žiliny alebo na Kysuce, uvádzam miesta, kde sa dá bežkovať, a kde nájdete bežkárskej trasy: Vodné dielo Žilina, polia za Kysuckým Novým Mestom smerom ku obci Ochodnica. Cyklotrasa od Dunajova do Krásna nad Kysucou sa pri dostatku snehu tiež mení na upravovanú bežeckú stopu. Skvelé bežkárske podmienky sú vo vedľajšej Bystrickej doline. To najkrajšie bežecké eldorádo zažijete bezpochyby vo vyššie položenej beskydsko-javorníckej bežeckej magistrále – ale to je už trochuiná káva. Aby sme sem mohli zavítať, musíme si počkať, keď bude dovolený pohyb mimookres. Pre mňa osobne je veľkým lákadlom známa slovenská bašta bežeckého lyžovania – Kremnické vrchy. Teším sa, keď sa tu postavím do bežeckej stopy.

Verím, že aj Vám sa podarí nájsť si svoju bežkársku trasu a stanete sa nadšencom bežkovania. Niet nad ten skvelý pocit, keď sa bežky v stope krásne kĺžu a Vy si môžete naplno vychutnávať pohyb v prírode na prírodnom snehu. Aktuálne informácie o stave bežkárskych tratí sú na stránke bežkoservisu žilinskej župy, či na stránke Moje Kysuce.
Prajem Vám veľa pekných zážitkov a radosti na bežkách. A nech nám sneh ešte dlho vydrží.