Mapy VKÚ Harmanec sú bezplatne na internete

22. 06. 2020Novinky

Aktualizované aj pôvodné turistické mapy, ktoré ešte v 20. storočí začal na kartografických podkladoch vtedajšej Československej armády vytvárať bývalý Vojenský kartografický ústav Harmanec, sú teraz na internete bezplatne prístupné verejnosti. Stalo sa tak vďaka spolupráci nášho múzea s kartografmi a redaktormi VKÚ Harmanec – z ktorých mnohí celé dekády ešte pracovali aj v bývalom vojenskom podniku.

Mapy VKÚ Harmanec sú bezplatne na internete

Rozhodli sme sa predstaviť tieto legendárne mapy aj takouto formou a dať ich k dispozícii verejnosti, pretože pre mnohých Slovákov či Čechov majú veľkú emocionálnu hodnotu. Preventívne opatrenia spojené s koronavírusom v poslednom období priviedli mnohých ľudí do slovenskej prírody, na turistické trasy. Generácie turistov kedysi využívali tieto mapy pri túrach slovenskou krajinou a veríme, že v tomto období ich tie isté mapy inšpirujú k trvalejšiemu návratu k turistike po Slovensku,“ hovorí o iniciatíve Lucia Lalíková zo Slovenského múzea máp.

Mapy VKÚ sú online

Turistické mapy VKÚ Harmanec v mierke 1:50 000 a 1:25000 sú bezplatne prístupné cez webové stránky Slovenského múzea máp, ako aj cez špeciálny portál vku-mapy.sk. „Nefungujú síce ako online navigácia, ale dajú sa bez problémov vytlačiť alebo stiahnuť. Mnohé boli od čias svojho prvého publikovania aktualizované, viaceré sa však stále dajú nájsť v takom stave, ako ich pripravil bývalý štátny Vojenský kartografický ústav.

Mapy VKÚ Harmanec sú bezplatne na internete

Mapy dokážu byť pre mnohých nielen spomienkami na turistické začiatky, al aj peknými obrázkami a vieme už, že niektorí nadšení priaznivci turistiky a Slovenska si z nich dokážu urobiť napríklad pekné pozadie na obrazovku svojho počítača alebo mobilu,“ dodáva Lalíková. „Turisti dnes v teréne na orientáciu už často využívajú rôzne navigačné aplikácie, ale verím, že nezameniteľne spracované mapy bývalého VKÚ by mohli milovníkov slovenskej turistiky inšpirovať. Napokon, sú v nich vyznačené všetky pôvodné, dnes už legendárne trasy, ako napríklad Cesta hrdinov SNP, Tatranská či Rudná magistrála.“