Malé letné objavovanie – Obrazová vychádzka na hrad Revište

15. 07. 2019Tip na výlet

Vyberte sa s nami na ďalšiu nenáročnú prechádzku ku kamennej spomienke na časy dávno minulé. Z Revištského Podzámčia, ktoré je vzdialenou mestskou časťou Žarnovice, sa dedinskou asfaltovou cestou a potom lesným chodníkom bez väčšej námahy dostanete až k bráne majestátneho hradu.

Hrad Revište postavili pred sedemsto rokmi na andezitovej skalnej ostrohe nad pravým brehom Hrona. Spolu so Šášovským hradom na opačnej strane rieky mal ochraňovať úzky priechod a brod, ktorým viedla významná obchodná cesta z Ostrihomu do Zvolenského domínia a k stredoslovenským banským mestám.

Paradoxne, koncom 15. storočia ho kráľovná Beatrix, manželka kráľa Mateja Korvína, darovala rodine Dóczyovcov, ktorí sa stali postrachom okolia a svoju rozpínavosť zamerali práve proti banským mestám. História sa však postarala o ďalší zvrat a hrad sa po vymretí Dóczyovcov stal majetkom Banskoštiavnickej banskej komory.

Naposledy sa využíval koncom 18. storočia na ubytovanie vojakov, potom už len pustol a v 19. storočí bol už iba ruinou.

V súčasnosti tu už niekoľko rokov pracuje Združenie na záchranu hradu Revište, ktoré sa snaží zvyšné časti hradu doplniť a zakonzervovať pre budúce generácie. Prechádzka zrúcaninou je preto dnes dvojnásobným zážitkom – môžete obdivovať nielen staviteľský um našich predkov, ale aj vynaliezavosť a zanietenosť súčasníkov.

Na záver – ako vždy – vás posmelíme: pošlite nám vaše zážitky v krátkej správe, na fotografiách alebo krátkych videách na náš e-mail , cez messenger na facebooku, alebo správu na instagrame. Veľmi radi vaše príbehy a postrehy uverejníme pre potešenie a inšpiráciu všetkých milovníkov turistiky.

A ešte tradičné informácie: ak používate GPS navigácu, súradnice hradu Revište sú 48.521543, 18.722764.  Z kolekcie máp vás zase spoľahlivo povedie TM 138 Štiavnické vrchy.