Malé letné objavovanie – Nočný hrad Ľupča

17. 07. 2019Tip na výlet

Dnes vám opäť prinášame niečo, čo nezažijete každý deň. Podobne, ako sme pre vás na jar navštívili a zaznamenali uzavretý biskupský kaštieľ v Žiari nad Hronom. Odtiaľ sa tentoraz presunieme o niekoľko desiatok kilometrov proti prúdu Hrona, kde sa vysoko nad jeho údolím tejto malebnej rieky týčia vysoké múry hradu Ľupča .

Nachádza na juhovýchodnom okraji Starohorských vrchov , priamo nad obcou Slovenská Ľupča. Možno viete, možno nie, ale táto veľká obec, ležiaca asi desať kilometrov východne od Banskej Bystrice, bola v časoch rozkvetu hradu významným uhorským mestom. Samotný hrad patrí medzi najzachovalejšie historické pamiatky svojho druhu na Slovensku. Čiastočne za to vďačí zaujímavému faktu, že od svojho vzniku v 13. storočí bol neustále obývaný. Druhým a veľmi významným dôvodom je to, že od roku 2002 sú majiteľom tejto národnej kultúrnej pamiatky Železiarne Podbrezová, ktoré do jej obnovy a prevádzky investujú nemalé prostriedky.

Hrad je prístupný verejnosti a každý si ho môže prezrieť . Avšak raz do roka je jeho prehliadka veľmi neobyčajná: odohráva sa v noci a jej súčasťou sú Spievajúce múry – komorný koncert pod hviezdami, na čarovnom hradnom nádvorí.

Tohto roku sme sa jej zúčastnili aj my, aby sme tento výnimočný večer zaznamenali na fotografie a video, ktoré vám teraz ponúkame. Okrem starobylých hradných interiérov na nich môžete vidieť napríklad aj krásnou, sláčikovou hudbou a slávnostnými svetlami oživené horné nádvorie, nezabudnuteľný nočný výhľad na Slovenskú Ľupču z kráľovskej komnaty, alebo zabudnuto vyzerajúci podzemný vstup do šesťdesiat metrov hlbokej studňne, z ktorej vedie tajný tunel von z hradu.

Ak vás náš článok podnieti k návšteve hradu Ľupča, určite neváhajte a vyberte sa na ňu. Pre tých z vás, ktorí sa pri navigácii spoliehajú na GPS, hrad nájdete na súradniciach 48.77246, 19.28084. Ak obľubujete tradičné, papierové mapy, hrad aj jeho široké okolie môžete objavovať s mapou TM 133 Poľana alebo TM 122 Nízke Tatry – Chopok. 

A ak by ste hrad chceli vidieť z nevšedného, leteckého pohľadu, nalistujte si jeho fotografiu v novej knihe Banská Bystrica a okolie z neba , ktorú vydalo naše sesterské vydavateľstvo CBS vo svojej edícii Slovensko z neba .