Malé letné objavovanie – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň

23. 06. 2020Novinky, Tip na výlet

Keď sa na hrad Modrý Kameň pozeráte z výšky, vyzerá ako poskladaný z dvoch rôznych stavebníc. Na jednej strane oblé tvary zeleno-šedej ruiny bývalej pevnosti, vedľa nich priame línie a výrazné červené strechy kaštieľa. Ako vzniklo toto zarážajúce spojenie? A čo všetko objavíte, keď sa do tohto zaujímavého komplexu na okraji malebného mestečka pri Veľkom Krtíši pozriete?

Modrý Kameň

Pozývame vás na ďalšie objavovanie slovenských kultúrnych a prírodných pokladov, pri ktorom sa ani počas medardovského začiatku leta nemusíte báť zmoknutia. K hradu sa dostanete autom na tak blízko, že k bráne stačí prejsť pár krokov po krásnom moste, stojacom na troch kamenných oblúkoch. Ak sa vyberiete verejnou dopravou, od zastávky v Modrom Kameni je to vari dvadsať minúť pohodlnej chôdze (aj s dáždnikom nad hlavou).

Modrý Kameň

Nielen pohľad z oblohy, ale aj pozemná cesta k hradu vám postupne predstaví obidve jeho tváre. Nad ulicami mestečka sa vypínajú mohutné múry stredovekého obranného hradu. Podľa historikov ho postavili niekedy v v prvej polovici 13. storočia a v  čase najväčšieho rozmachu patril k najvýznamnejším v Uhorsku, pretože bol dôležitou súčasťou protitureckej obrannej línie. Jeho osudom však bolo, že stal sa jedným z tých, ktoré Turci dobyli, obsadili a napokon zanechali v ruinách.

Modrý Kameň

Majitelia hradu, šľachtici z rodu Balassovcov, hrad najprv opravili. No keď ho po novej vojne Turci opäť zničili, horný hrad sa už obnovy nedočkal. Zeleňou prerastené priestory gotickej zrúcaninyu zostali využívané ako záhrada pre nový barokový kaštieľ, ktorý vyrástol začiatkom 18. storočia na mieste bývalého dolného hradu. Od tých čias sa „dvojtvárna“ podoba „siamského“ spojenia hradu a kaštieľa takmer vôbec nezmenila.

Modrý Kameň

Posledná majiteľka, grófka Gabriela Almássyová, v roku 1923 predala celý komplex aj s okolitými pozemkami štátu. A štát v ňom o sedemdesiat rokov neskôr zriadil múzeum, ktoré široko-ďaleko nemá obdobu: Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Patrí pod inštitucionálne krídla Slovenského národného múzea .

Modrý Kameň

Malú ochutnávku toho, čo všetko v tomto jedinečnom múzeu nájdete, vidíte na fotografiách. Je to svet detských hier a hračiek, ale aj dospeláckej šikovnosti a úžasného umenia ich výroby. Svet rozprávok a fantázie, v ktorom sa na chvíľu aj vy určite vrátite do vlastného detstva. Ba vlastne, aj oveľa, oveľa ďalej späť do minulosti – v zbierke hračiek si môžete na vlastné oči pozrieť praveké hračky a medzi nimi napríklad aj najstaršiu hračku nájdenú na území Slovenska – hlinený vozík z náleziska v Nižnej Myšli, s ktorým sa hrali deti pred tri a pol tisícami rokov.

Čo na záver? Okrem želania krásneho zážitku na hrade vás opäť podporiť v tom, aby ste sa oň potom podelili s celou turistickou a cestovateľskou komunitou milovníkov slovenskej krajiny a kultúry. Pokojne aj prostredníctvom našich sociálnych sietí. Napíšte nám svoje dojmy a pošlite fotky či videá, radi ich zverejníme. Môžete na to využiť náš e-mail info@vku-mapy.sk, messenger na facebooku, alebo správu na instagrame.

Ozaj, aby sme nezabudli: jedinečný hrad Modrý Kameň si už čoskoro budete môcť pozrieť z oblohy aj na najnovších leteckých záberoch, keďže v našom sesterskom vydavateľstve CBS vzniká kniha Veľký Krtíš a okolie z neba , ktorá sa stane dlhoočakávaným prírastkom v edícii Slovensko z neba .