Malé letné objavovanie – Kaštieľ slávneho básnika v Dolnej Strehovej (Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku v kaštieli Mádachovcov)

16. 06. 2020Novinky, Tip na výlet

Leto na Slovensku má mnoho tvárí. Svieža a daždivá, ktorú nám ukazuje na svojom začiatku, nás inšpirovala, aby sme sa s vami podelili o dnešný tip na výlet. Na mieste, ktoré vás pozývame objaviť, totiž nebudete potrebovať pršiplášť, dáždnik ani vodeodolnú obuv. V literárno-historických expozíciách Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku, ktoré žijú pod strechou malebného kaštieľa Mádachovcov v Dolnej Strehovej, je sucho a privítajú vás príjemní ľudia. Nehovoriac o tom, že zážitok zo zaujímavých expozícií zaručene zahreje vašu dušu.

Kaštieľ v Dolnej Strehovej

Nezabudnuteľné šľachtické sídlo, obklopené rozsiahlym anglickým parkom, vystaval v 18. storočí uhorský zemiansky rod Madáchovcov. Jeho príslušníci sa v Dolnej Strehovej usadili už okolo roku 1430 a prinajmenšom od renesancie boli bytostne spojení s kultúrou. Ich pôvodný kaštieľ v roku 1717 vyhorel a o štyridsať rokov neskôr plamene ďalšieho požiaru zničili aj obnovenú budovu. Alexander Madách, starý otec básnika Imre Madácha , sa preto rozhodol rodinné sídlo vybudovať znova. Začal v roku 1777 a postaral sa, aby aj nová stavba pripomínala tú predchádzajúcu, tentoraz však v dobovom, rokokovo-klasicistickom slohu. Tak sa zrodil kaštieľ, ktorý v Dolnej Strehovej stojí doposiaľ.

Kaštieľ v Dolnej Strehovej

V novom domove zemianskej rodiny sa potom, ako jedno z piatich detí, 13. januára 1823 narodil maličký Imre. Sem sa aj vrátil, keď doštudoval, abyý tu žil a písal svoje úchvatné básne. Pracovitý umelec bol súčasníkom slávneho maďarského poeta Sándora Petőfiho (narodil sa len tri týždne po ňom) a jeho vzdelaná, rozhľadená rodina ho odmalička viedla k vlastenectvu a rozvíjala v ňom vzťah ku kultúre. Najslávnejšia práca Imreho Mádacha, veršovaná dráma Tragédia človeka , sa dnes zaraďuje do zlatého fondu svetovej literatúry. Toto dielo dolnostrehovského rodáka často prirovnávajú k dielam ako Goetheho Faust či Miltonov Stratený raj

Kaštieľ v Dolnej Strehovej

Bolo skvelým počinom, že v roku 1964 sa kaštieľ stal sídlom jednej z vysunutých expozícií Múzea kultúry Maďarov na Slovensku . Táto inštitúcia sa stará o dokumentovanie dejín hmotnej a duchovnej kultúry maďarského etnika na Slovensku a patrí do rodiny Slovenského národného múzea.

Celý kaštieľ nedávno (v rokoch 2010-2013) kompletne zrekonštruovali v rámci spoločného slovensko-maďarského projektu. Podarilo sa tým aj pre ďalšie generácie zachovať významnú súčasť dedičstva nielen Slovákov a Maďarov, ale celej Európy.

Kaštieľ v Dolnej Strehovej

Samotná výstava v kaštieli je skutočne niečím, čo by ste si nemali nechať ujsť. V jedenástich sálach nájdete doslova dva rôzne svety. Priestory múzea sú totiž tematicky rozdelené. V historickej časti nájdete napríklad básnikovu pracovňu, kde vznikala podstatná časť jeho literárnej tvorby. Uvidíte niektoré vydania jeho diel, dobové fotografie, ale aj kusy nábytku, ktoré Imre Mádach používal. Druhý výstavný celok je fantastickou umeleckou koncepciou a má zážitkový charakter. V návštevníkoch sa snaží inšpiratívnou formou prebudiť pochopenie toho, aké nadčasové posolstvo legendárna Tragédia človeka v sebe nesie.

Kaštieľ v Dolnej Strehovej

Zájsť do Mádachovského kaštieľa sa, podľa nás, jednoznačne oplatí. Obkolesený krásnym parkom a naplnený živým, moderne pripraveným muzeálnym zážitkom, je ozajstnou ozdobou Dolnej Strehovej . Inak, stojí za zmienku, že táto veľká a rozmanitá obec vo veľkokrtíškom okrese mala okrem Imreho Mádacha aj ďalšie osobnosti, cez ktoré je silno prepojená s dejinami uhorskej literatúry a kultúry. Za všetky možno postačí meno vynikajúceho polyhistora Mateja Bela, ktorý tu študoval na latinskej škole. Ale o tom vám už určite povedia oveľa viac počas prehliadky kaštieľa.

Kaštieľ v Dolnej Strehovej

A keď tam zájdete, nezabudnite sa potom o svojom zážitku podeliť aj s ostatnými milovníkmi slovenskej krajiny a kultúry. Pokojne aj prostredníctvom našich sociálnych sietí. Napíšte nám svoje dojmy a pošlite fotky či videá, radi ich zverejníme. Môžete na to využiť náš e-mail info@vku-mapy.sk, messenger na facebooku, alebo správu na instagrame.

A celkom na záver máme pre vás ešte jednu výbornú správu: kaštieľ si už čoskoro budete môcť pozrieť aj netradičným pohľadom z vtáčej perspektívy, keďže jedinečné zábery Dolnej Strehovej určite nebudú chýbať v novej knihe leteckých fotografií Veľký Krtíš a okolie z neba , ktorá sa stane dlhoočakávaným prírastkom v edícii Slovensko z neba .