Malé letné objavovanie – Kamenné železničné dielo v pri Telgárte

21. 08. 2019Novinky, Tip na výlet

Chmarošský viadukt pod Kráľovou hoľou patrí medzi najfotogenickejšie stavebné a technické pamiatky Slovenska. Kamenný železničný most postavili v 30. rokoch 20. storočia ako súčasť unikátneho železničného diela, tzv. Telgártskej slučky . Ale vlastne v podstate celá trať medzi Banskou Bystricou a Margecanmi, tzv. stredoslovenská transverzála, je ukážkou vysokej úrovne inžinierskej a stavebníckej odbornosti v medzivojnovom Československu.

Údolie horného toku Hrona z Červenej Skaly až na rozvodie Hrona a Hnilca v sedle Besník veľmi prudko stúpa, preto sa trať musela z dôvod dodržania najvyššieho predpísaného sklonu značne umelo rozvinúť. Stavba tejto jednokoľajnej hlavnej železnice sa začala 31. mája 1931 výkopom pri budúcom „telgártskom tuneli“. Z Červenej Skaly do Dobšinskej Ľadovej Jaskyne jazdili vlaky už od 28. septembra 1934 a na celej trati až do Margecian sa prevádzka začala 26. júla 1936.

Telgártska sľučka - Chmarošský viadukt

Chmarošský viadukt je súčasťou takzvanej Telgártskej sľučky. Železničný most postavili v 30. rokoch 20. storočia na trati 173 Červená Skala – Margecany, priamo pod Kráľovou hoľou. Je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu.Aj táto technická pamiatka je jednou zo zaujímavostí, ktoré budeme prinášať v novom voľnočasovom sprievodcovi Slovenskom. Zaujímavosti, hodnotenie služieb, tipy na výlety či adrenalínové zážitky. Onedlho prezradíme viac...

Uverejnil používateľ ITHILIEN Media Sobota 23. marca 2019

Keď prechádzate touto časťou Horehronia, vysoké kamenné oblúky kúsok od Telgártu prakticky nemôžete prehliadnuť. Od cesty sa na ne otvára krásny výhľad ponad polia, na ktorých okraji môžete aj bezpečne zaparkovať. Samozrejme, pre cykloturistov je to jedna z vítaných zastávok, či už smerujú dole z Telgártu, alebo hore od Heľpy.

Ak vás zaujíma výstavba a história tejto jedinečnej technickej zaujímavosti, určite odporúčame tento článok. Na orientáciu vám určite dobre poslúži turistická mapa VKÚ TM 123 Nízke Tatry – Kráľova hoľa. Zaujímavé pohľady nielen na viadukt a Telgártsku slučku, ale aj na ďalšie desiatky zaujímavých miest v tejto časti Slovenska zase ponúka kniha leteckých fotografií Horehronie z neba.

Na záver – ako vždy – vás posmelíme: keď sa k Chmarošskému viaduktu vyberiete, pošlite nám vaše zážitky v krátkej správe, na fotografiách alebo krástkych videách na náš e-mail , cez messenger na facebooku, alebo správu na instagrame. Veľmi radi vaše príbehy a postrehy uverejníme pre potešenie a inšpiráciu všetkých milovníkov turistiky a cestovania po Slovensku.

Pin It on Pinterest

Share This