Počasie ukázalo Slovensku svoju letnú tvár a prišiel čas posunúť sa aj v našom malom objavovaní našej krajiny do nového ročného obdobia. Naďalej to však budú nenáročné prechádzky k prírodným zaujímavostiam či historickým pamiatkam. A dnes vám predstavíme miesto, v ktorom nájdete oboje – životom prekypujúcu rezerváciu aj nádherne zachované zvyšky stredovekého hradu.

Oboje nájdete priamo na slovensko-maďarskej štátnej hranice v katastri obce Šiatorská Bukovinka . K hradu, stojacemu na vrchole kopca, vedú dve trasy. Kratšou, z maďarskej obce Somoskő, ste hore za chvíľu. My vás však chceme priviesť na dlhší, ale o to zaujímavejší chodník cez národnú prírodnú rezerváciu. Začína sa pri parkovisku na konci asfaltky, vedúcej z dediny. Okrem dostatočného priestoru pre autá tu nájdete aj niekoľko upravených ohnísk, stoly a lavice pod strieškou, ihrisko pre deti a štýlovú informačnú kanceláriu s malým obchodíkom so suvenírmi – a horalkami i ďalšími “turistickými sladkosťami”, ak ste si ich nestihli kúpiť pred výletom. Úžasne priateľskí ľudia vám tam zároveň poradia so všetkým, čo o Šomoške potrebujete vedieť.
Chodník je pripravený ako náučný, je teda vybavený informačnými tabuľami, z ktorých sa dozviete zaujímavé fakty o miestach, ktorými prechádzate. A veru, je na čo sa pozerať: prameň a čarovné jazierka pod korunami mohutných stromov, desiatky metrov dlhá lavína kamenného mora alebo geologickými silami stvorený unikátny kamenný vodopád. Všetky tieto prírodné úkazy ležia priamo pri chodníku, ktorý pozvoľna stúpa zalesnenými svahmi z hlbokého údolia.
Skutočne exkluzívny výhľad na dve krajiny vás čaká po sotva polhodinkovej, pomerne pohodlnej chôdze. Nevyhnete sa síce strmším miestam a úsekom po kamenistom teréne aj obnažených koreňoch stromov, ale všetko dokážu s trochou pozornosti a úsila zvládnuť aj malé deti či starší návštevníci. Posledné desiatky metrov pred hradbami už kráčate po upravenom chodníku, lemovanom v potrebnej dĺžke zábradlím.

O histórii hradu sa veľa zaujímavého dozviete na internete alebo informačných tabuliach, takže priamo medzi jeho múrmi si môžete predstavovať, ako sa na ňom asi žilo. Nezabudnite nazrieť do upravených vnútorných priestorov veže, alebo trochu strašidelne pôsobiacej hĺbky bašty, ako sme nahliadli my s našou kamerou.
Cerová vrchovina, ktorej zelená rozľahlosť vás z hradného výhľadu uchváti, je naozajstným pokladom (nielen) južného Slovenska. Ak budete mať chuť túlať sa jej zalesnenými zákutiami dlhšie, čaká na vaše objavovanie napríklad aj historický kameňolom Mačkaluk .
Na záver – ako vždy – vás posmelíme: pošlite nám vaše zážitky v krátkej správe, na fotografiách alebo krástkych videách na náš e-mail , cez messenger na facebooku, alebo správu na instagrame. Veľmi radi vaše príbehy a postrehy uverejníme pre potešenie a inšpiráciu všetkých milovníkov turistiky.

A ešte tradičné informácie: ak používate GPS navigácu, súradnice Šomošky sú 48,171915 19,857511. Z kolekcie máp vás zase spoľahlivo povedie TM 141 Cerová vrchovina – Lučenec. Alebo si vezmite krásnu, ručne maľovanú cyklomapu Gemer – Malohont deťom, ktorú sme spolu s detskými ilustrátormi pripravili v sesterskom vydavateľstve CBS.