Malé jesenné objavovanie – Storočný vojnový cintorín

28. 11. 2018Novinky, Tip na výlet

V Banskej Bystrici v tomto období vyrastá miesto, ktoré sa naozaj oplatí vidieť. Miesto, ktoré vlastne vzniklo už pred vyše sto rokmi, no väčšinu doterajšej existencie bolo prakticky neviditeľné. Ak máte cestu do mesta pod Urpínom a chvíľu času nazvyš, zájdite tam. Jedného dňa budete možno môcť povedať, že ste videli zrod čohosi mimoriadneho.

Je tu opäť tá časť roka, keď v slovenskej prírode ubúda tepla i denného svetla, nie však krásy. Jeseň je nádherná, no mnohým z nás už neponúka dosť času ani ideálneho počasia na dlhé túry. Ale čo tak vybrať sa aspoň na kratší výlet či jednoduchú prechádzku? Zaujímavé miesta, ktoré môžete na krátkych jesenných potulkách spoznať, vám predstavuje náš nový seriál obrázkových článkov.

Mnohí návštevníci ani obyvatelia Banskej Bystrice donedávna vôbec netušili, že na jej okraji existuje vojnový cintorín z čias Prvej svetovej vojny. Nachádza sa v prevažne priemyselnej zóne na východnom konci mesta pri časti Majer.

 

Pred sto rokmi tu stála veľká nemocnica, v ktorej ošetrovali tisíce zranených a chorých vojakov. Tí, ktorých sa nepodarilo zachrániť, pochovali na cintoríne pri nej. Na konci vojny mal vyše 1300 hrobov vojakov mnohých národností.

V priebehu 20. storočia sa okolitá krajina menila spôsobmi, ktoré cintorín doslova ničili. Veľkým zásahom bola napríklad výstavba cesty do Brezna a hospodárskych objektov pri nej. Priestor postupne zarastal a časom sa zničili i náhrobky, takže miesto posledného odpočinku stoviek vojakov nakoniec vyzeralo ako obyčajná lúka pri ceste. Pamätník z bieleho kameňa bol neraz ponechaný napospas bujnej vegetácii. Historické miesto tak vlastne poznali len znalci banskobystrickej histórie a ľudia, ktorí navštevovali hroby na susediacom civilnom cintoríne.

Až v tomto roku, keď si pripomíname 100 rokov od konca Prvej svetovej vojny, sa vzácna pamiatka dočkala obnovy. Ku kamennému pamätníku legionárom pribudol veľký železný monument, ktorý symbolicky odhalili 11.11. o 11. hodine a 11. minúte – dátum a čas symbolizoval deň, keď bolo v roku 1918 podpísané prímerie, ktoré prinieslo ukončenie vojny.

Vďaka tomuto monumentu dnes už cintorín neprehliadnete a ľahko nájdete. Dostanete sa k nemu napríklad na bicykli, miestnou autobusovou dopravou ale i autom. Odbočuje sa tu do miestnej časti Majer, dobrým orientačným bodom je aj neďaleká čerpacia stanica Slovnaft.

Ak sa ešte pred návštevou chcete o histórii vojenského cintorína a nemocnice dozvedieť viac, zaujímavé čítanie a fotografie ponúkajú články tu, tu a tu.