Malé jesenné objavovanie – Balvan obrov v sopečnej krajine

13. 11. 2018Novinky, Tip na výlet

Bezpochyby patrí medzi divy slovenskej prírody. A hoci stojí priamo v centre sopečného krátera, cesta k nemu je ľahko prístupná, nech už použijete auto, bicykel či vlastné nohy. Poďte sa s nami prejsť k Bátovskému balvanu a zažite pocit z návštevy v krajine obrov.
Je tu opäť tá časť roka, keď v slovenskej prírode ubúda tepla i denného svetla, nie však krásy. Jeseň je nádherná, no mnohým z nás už neponúka dosť času ani ideálneho počasia na dlhé túry. Ale čo tak vybrať sa aspoň na kratší výlet či jednoduchú prechádzku? Zaujímavé miesta, ktoré môžete na krátkych jesenných potulkách spoznať, vám predstavuje náš nový seriál obrázkových článkov.

Veľkých či vysokých skál ste už určite videli veľa, ale táto je predsa len mimoriadna. Stojí totiž na mieste, kam akoby nepatrila. Štrnásť metrov vysoký a osem metrov široký balvan vytvára dojem, že ho tu vytratil akýsi obor, čo stredom Hrochotskej doliny ťahal káru s kameňmi. Ale možno si vo fantázii vytvoríte vlastný príbeh, keď Bátovský balvan uvidíte na vlastné oči.

A ako  vznikol naozaj? Podľa geológov sa to stalo v starších štvrtohorách, pleistocéne, ktoré boli významným obdobím striedania ľadových a medziľadových dôb. Kamenný blok sa vplyvom mrazového zvetrávania uvoľnil zo svahu a zrútil až na samé dno doliny, kde sa zastavil usadeninách údolnej nivy potoka. Balvan je z andezitového tufu, ktorý obsahuje veľké andezitové sopečné „bomby“ zlepené jemne zrnitým tmelom.

Aby ste sa k nemu dostali, nepotrebujete priveľa času, energie ani navigačných schopností. Asfaltka sleduje žltú turistickú značku z Hrochote dole do doliny. Tam sa napojí na modrú, ktorá vedie z Očovej a kopíruje cestu do osady Kyslinky. Balvan neprehliadnete – stojí niekoľko krokov vedľa cesty.