Malé jarné putovanie – Veľký Javorník

14. 04. 2020Novinky, Tip na výlet

Naše malé jarné objavovania Slovenska pokračujú počas veľkonočného víkendu. História si bude pamätať, že sme sa museli prispôsobiť okolnostiam a zostať pri našich potulkách v hraniciach jedného okresu. Počasie je na zdraviu prospievajúci pohyb v kopcoch stále ideálne, a keďže pravidlá ochrany seba aj ostatných pred šírením vírusu poznáme aj dodržiavame, môžeme prostredie našej obývačky vymeniť za vychádzku do prírody.

Za ďalší cieľ našich putovaní sme si vybrali Veľký Javorník. Nachádza sa blízko slovensko-českej štátnej hranice, na pomedzí katastrov obcí Makov a Papradno. Celé pohorie Javorníky je priam stvorené na turistiku s rodinou a priateľmi. Očaruje malebnými zákutiami, krásnou prírodou a nenáročnosťou výstupových trás vyhovuje všetkým vekovým aj fyzickým kategóriam. Navyše, okrem peších turistov si v nich prídu na svoje aj milovníci horskej cyklistiky.

Našu túru štartujeme v Podjavorníku, známom turisticko-rekreačnom centre Javorníkov. Na parkovisku nám smerová tabuľa hovorí, že sa máme vydať po žltej značke do sedla Statenec, ktorá k hrebeňu Javorníkov vedie miernym lesným stúpaním. Cestička je dobre značená, takže sa niet kde stratiť. Po hodine a štvrť sa dostávame do sedla. Odtiaľ kráčame po červenej značke k vyhliadkovému bodu na vrchole Stratenca. Tu je postavený pamätník oslobodzujúcich bojov Druhej svetovej vojny a monumentálne betónové kríže. Nachádza sa tu aj drevená vyhliadka, tá je však momentálne v naozaj zúboženom stave a výstup na ňu je pre istotu zakázaný. Aj bez toho sú však odtiaľto očarujúce výhľady na okolité pohoria. Vidíme „kráľovnú Moravskoslezských Beskýd“ Lysú horu, Radhošť a mnohé ďalšie vrcholy tohto pohoria. Na chvíľu si so smutným povzdychnutím uvedomujeme, že do Českej republiky je pre nás vlastne zakázané vstúpiť.

Ale zaháňame tieto myšlienky: veď vieme, že toto sa raz skončí a tešíme sa na nové, slobodnejšie i veselšie časy. A po krátkej oddychovej pauze na vrchole Stratenca pokračujeme po hrebeni ďalej. Kde-tu sa ešte objavujú aj snehové polia, čo našu robí našu túru zaujímavejšou. Pripomínajú nám, že jar sa vlastne stále iba začína. Asi po polhodine šliapania sa dostávame do sedla Gežov, odkiaľ už vidíme aj cieľ našej cesty, Veľký Javorník. Ďalších desať minút mierneho stúpania a dostávame sa na jeho vrchol, ozdobený slovenským dvojkrížom. Odmenou za prekonané metre stúpania sú neopakovateľné výhľady na okolitú krajinu. Užívame si ich plnými dúškami.

Na návrat k Podjavorníku sme pôvodne chceli využiť tú istú trasu, po ktorej sme vyšli hore. V sedle Gežov však na jednom strome vidíme nápis Podjavorník na drevenom smerovníku, ukazujúcom na akúsi inak vedúcu trasu. Rozhodujeme sa, že ju vyskúšame. Nejde síce po turistickej značke, zisťujeme však, že sa nemáme kde stratiť. Je to v podstate lesná cesta pre chatárov, ktorí majú v tejto oblasti svoje chatky. Stretávame turistov, od ktorých sa dozvedáme, že práve tento chodník – v mapách nezaznačený – miestni turisti obľubujú. No a po približne hodine mierneho klesania sa ocitáme na mieste, kde sme náš výlet začali.

Ako sme už spomínali v úvode, terén Javorníkov láka aj cykloturistov a veru sme mnohých počas našej túry stretli. Krásna príroda, pomerne nenáročný terén a zaujímavé výhľady všade navôkol, sem lákajú ľudí na bicykloch. Je dobré vedieť, že mapa TM 108 Javorníky – Púchov, ktorá poslúžila nám, dokáže pomôcť aj im, keďže – ako všetky turistické mapy VKÚ – ukazuje aj cykloturistické trasy a ich značenie.

My vo VKÚ dúfame, že sme vás týmto článkom potešili, ale hlavne inšpirovali – a skôr či neskôr si aj vy vychutnáte naozaj príjemnú túru na Veľký Javorník. Budeme veľmi radi, ak nám o svojom výlete napíšete a pošlete fotky či video, ktoré radi zverejníme pre všetkých ostatných milovníkov slovenskej krajiny, prírody aj histórie. Využite náš e-mail , messenger na facebooku, alebo správu na instagrame.