Malé jarné objavovanie – vrch Holíš

10. 05. 2021Novinky, Tip na výlet

Krásne májové počasie láka na výlety. Dnes sme sa vám rozhodli priblížiť jednu nenáročnú túru, ktorú zvládnu aj malé deti. Vydávame sa na vrch Holíš nad kúpeľným mestom Nimnica, ktorý je vysoký iba 533 m.n.m., ale výhľady do údolia s vodnou nádržou Nosice sú úchvatné.

 

Smerovnik Nimnica

Náš výlet začíname na parkovisku v kúpeľoch Nimnica, kde vidíme smerovník, ktorý by nás mal navigovať  správnym, smerom, ale na smerovníku vrch Holíš nevidíme, ale našťastie sme si doma naštudovali mapu TM 108 Javorníky – Púchov  a vieme, že sa máme vydať po modrej značke, ktorá vedie až do Hornej Maríkovej. Prechádzame centrom kúpeľov, ktoré za posledné roky prešlo modernizáciou.  Len po pár metroch kráčania kúpeľným chodníkom sa začína les a po chvíli sa už kocháme výhľadmi na Váh, Púchov a Biele Karpaty s poza­dím Vršatských bradiel. Oko­lie chodníka je čoraz voľnej­šie a výhľady širšie. 

Klapy

Po ceste v lese mame občas pocit, že sa nachádzame v parku, pretože kde tu po ceste natrafíme na lavičku , na ktorej si môžeme vychutnávať ticho a krásu lesa. Chodník stále jemne stúpa, ale nie je to nič, hrozné, ba práve naopak mame pocit veľmi príjemnej prechádzky v krásnom prostredí. Asi po 40 minútach sa dostávame na miesto kde je krásny altánok, pri ktorom je ohnisko a rozmýšľame o tom, že pri budúcom výstupe si do batoha nabalíme aj pochutiny na opekanie. Od tohto miesta chodník začne trocha viac stúpať, ale zato sa nám už začínajú čoraz viac otvárať výhľady na okolie. Z informačnej tabule sa dozvedáme, že na vrchole Holíša sa kedysi nachádzalo hradisko Púchovskej kultúry. Boli tu nájdené významné predmety z doby rímskej.

Holis

Po 50 minutách sa dostávame na vrchol, kde nás čaká slovenský dvojkríž a slovenská vlajka. Z vrchu sa nám naskytne panoramatický výhľad smerom na púchovskú dolinu, Vršatecké bradlá, vodnú nádrž, nad ktorou je vrch Klapy, Javorníky, Kysucké vrchy, Vrátnu s Martinskými hoľami, pohoria Malá Fatra, Kľak a Strážovské vrchy. 

Dolu k autu sa vraciame tou istou cestou a po približne pol hodine mierneho klesania sa ocitáme na mieste, kde sme náš výlet začali. Vrch Holíš je ideálny pre rodiny s deťmi, pretože ako spomíname, výstup je nenáročný a zvládnu ho aj netrénovaní turisti. Pre zdatnejších je možnosť pokračovať ďalej hrebeňom Javorníkov až do Hornej Maríkovej. A nezabudnite si pribaliť do batoha aj mapu TM 108 Javorníky – Púchov, ktorá vás zavedie tým správnym smerom.