Malé jarné objavovanie – Tajomné skrýše a praveké more v Honte

16. 05. 2019Tip na výlet

Sú z iného času, no vyzerajú trochu ako z iného sveta. Aspoň na fotografiách. Cesta k nim je taká jednoduchá, že si ich skoro každý dokáže ísť pozrieť, urobiť si vlastný názor, ale predovšetkým zažiť vlastný pocit z tých miest.

Nachádzajú sa pri obci Hontianske Tesáre, na svahoch údolia meandrujúcej riečky Štiavnica. Volajú ich dúpence, niekedy ich nájdete napísané ako dúpänce. Nevšedné obydlia, ktoré po prvýkrát opísal známy slovenský polyhistor Andrej Kmeť. Pravdepodobne slúžili ako útočiská pred Turkami, je však možné, že sú ešte o pár storočí staršie a ľuďom slúžili už pri Tatárskych vpádoch. Spolu sú štyri a nazývajú ich podľa počtu komôrok: dve Jednodierky, jedna Dvojdierka a jedna Osemdierka.

Ako sa k nim dostanete? Hontianske Tesáre majú od januára tohto roka opäť už aj vlakové spojenie so svetom, takže buď po železnici, autobusom alebo osobnou dopravou. Práve železnica je pre jarné objavovanie prírodných krás okolia Tesárov ideálna, keďže z vlakovej stanice je to k dúpencom najbližšie. Od staničnej budovy prejdite nákladnou časťou, za ktorou obídete menší oplotený priemyselný objekt a pokračujete poľnou cestou. Koľaje budete mať stále po pravej ruke. Cesta sa potom prehupne priecestím na druhú stranu trate a privedie vás až k lesu. A ste na mieste. Tabuľky vám ukážu cestu hore svahom k dúpencom. Treba sa pripraviť na strmý chodník, ktorým prekonáte niekoľko výškových metrov nad dno údolia, dostatočne vám pomôžu reťaze, ktorých sa môžete držať.

Keď si dúpence dosýta užijete, nezabudnite, že malý kúsok odtiaľ si môžete vychutnať ešte jednu skalnú krásu: fantastickú Tesársku roklinu. Vyhĺbila ju voda dávneho pravekého toku pred dlhými vekmi a jej steny poskytujú dôkaz, že tu kedysi bolo more.

Ak ste fanúšikom GPS navigácie, súradnice dúpencov sú 48,21069 18,945358, Tesárska roklina má koordináty 48,211319 18,947762. Ak máte radšej papierovú mapu, neomylne vás povedie TM 140 – Krupinská Planina – Dudince.

Veríme, že keď si naplno vychutnáte krásu hontianskej prehistórie, ukrytej v nádherných lesoch tejto časti Slovenska, nezabudnete nám potom o svojom výlete napísať. Využite náš e-mail info@vku-mapy.sk, messenger na facebooku, alebo správu na instagrame a určite nezabudnite pridať fotografie – všetko veľmi radi uverejníme pre potešenie a inšpiráciu všetkých milovníkov turistiky.