Malé jarné objavovanie – Stratenský kaňon

9. 06. 2020Novinky, Tip na výlet

V kalendári sme prevrátili list na prvý letný mesiac, ale keďže počasie stále trvá na svojej jarnej premenlivosti a tropické dni si odkladá na neskôr, aj my zatiaľ pokračujeme v sérii článkov o jarnom objavovaní zaujímavých kútov Slovenska.

stratensky kanon

V tejto časti bude naša cesta stratená. Trochu metaforicky a trochu doslova. Stratenský kaňon, kam vás pozývame na príjemnú prechádzku, bol pred necelými päťdesiatimi rokmi pomerne rušnou cestnou komunikáciou. Z dopravnej mapy Slovenska sa stratil v roku 1972, keď bol v jeho blízkosti dokončený tunel, ktorý do seba vtiahol automobilovú premávku. Kaňon, s úžasnou malebnosťou sa krútiaci pozdĺž brehov riečky Hnilec, si po mnohých storočiach mohol konečne trochu vydýchnuť.

stratensky kanon

V súčasnosti je Stratenský kaňon súčasťou značeného turistického, cykloturistického a predovšetkým náučného chodníka. Ideálne miesto na vstup je z východnej strany (od Stratenej), kde je návštevníkom k dispozícii priestrannejšie parkovisko. Takisto je to bližšie od autobusovej a vlakovej zastávky v Stratenej.

stratensky kanon

Pri vstupe si všimnete historickú kamennú tabuľu, vloženú do skál. Píše sa na nej: Coburg Góthai Ágoston herczeg elnökünk, téged e sziklák dicsérnek! A magyar orvosok és természet vizsgálók emlékül. 1867. Aug. 21, čo voľne preložené znamená Náš predseda, Gótske knieža August Coburg, teba tieto skalné bralá ospevujú! Na pamiatku maďarskí  lekári a prírodovedci (turisti), 21.august 1867. Tabuľu osadili na počesť Augusta Coburga, predsedu XII. putovného valného zhromaždenia Uhorskej kráľovskej prírodovednej spoločnosti. Zhromaždenie pod názvom Stretnutie lekárov a turistov sa konalo v dňoch 12. až 17. augusta 1867 v Rimavskej Sobote a jeho účastníci potom navštívili viacero miest a prírodných zaujímavostí Gemera. Jedným z nich bol práve Stratenský kaňon, ktorý Coburgovcom vlastne patril a práve oni v ňom dali v 19. storočí vybudovať cestu takú kvalitnú, že dokázala slúžiť verejnej doprave až do spomínaného roku 1972.

stratensky kanon

Celú zaujímavú históriu tohto miesta si môžete prečítať v článku O ceste zo Stratenej cez Skalnú bránu . Na internete nájdete aj pekne spracované informácie o náučnom chodníku, ktorý sa môže pochváliť aj jedným krásnym prvenstvom: ako prvý na Slovensku bol vybudovaný aj vozíčkarov. Informačné panely sú osadené v takej výške, aby boli pre nich bez problémov čitateľné.

stratensky kanon

My vám s potešením prinášame hlavne slovné a obrázkové povzbudenie, aby ste do týchto končín Slovenského raja určite zašli. Je neuveriteľne magické prechádzať sa pomedzi strmé skalné steny kaňonu po historickej asfaltke a predstavovať si, ako sa asi cítili cestujúci v autobusoch, ktoré po drevených mostoch a neuveriteľnými zákrutami jazdili sotva pred polstoročím. Alebo ako sa týmito miestami celé veky predtým dopravovali furmanské náklady tak, že záprahy sa chtiac-nechtiac museli brodiť čírymi vodami Hnilca.

Praktické informácie: Stratenský kaňon nájdete medzi obcou Stratená a Dobšinskou ľadovou jaskyňou v rožňavskom okrese. Okrem satelitnej navigácie vám cestu ukáže aj tohtoročné vydanie moto- a automapy VKÚ Slovensko na motocykli , ktorej pár kúskov ešte máme v eshope. V tom, samozrejme, nájdete aj neodmysliteľného spoločníka pre potulky celou touto jedinečnou časťou Slovenska: turistickú mapu TM 124 Slovenský raj.