Malé jarné objavovanie – Stáročný platan v zamknutom kaštieli

22. 05. 2019Novinky

Táto časť nášho seriálu bude trochu výnimočná, pretože vás pozývame na návštevu miesta, kam sa vlastne nemáte možnosť dostať. Aspoň nie tak, ako sa to vďaka výnimočnej situácii podarilo nám. No práve preto sme sa chopili úlohy dokumentaristov a poslov, ktorá vám prinášajú bohatú nádielku fotografií z vnútra zaujímavého Biskupského kaštieľa v Žiari nad Hronom.

Aby sme boli úplne presní, stále si ho môžete pri návšteve tohto mesta z vonkajšej strany pozrieť a stále to môže byť príjemná jarná prechádzka. Barokovo-renesančný kaštieľ je totiž súčasťou rozľahlého Parku Štefana Moysesa, krásneho kúska mestskej prírody na okraji Žiaru nad Hronom. Nedostanete sa len do vnútorných priestorov kaštieľa, ktorý je v súčasnosti prakticky nevyužívaný a pre verejnosť zatvorený.

Múry tejto mimoriadnej stavby zažili za dlhé veky všeličo a je to cítiť, keď medzi nimi stojíte. Nie je ťažké si predstaviť rádových mníchov, tichými krokmi križujúcich priestranné nádvorie cestou zo svojich izieb do kaplnky. Alebo hrmotných vojakov Gabriela Betlena, štrngajúcich šabľami a plechovými pohármi pri svojich večerných ohňoch. A toto je asi najvzácnejšia časť dedičstva, ktorú získavame v zachovaných historických pamiatkach: reálna možnosť postáť v ich priestore a vďaka fantázii, ktorú každá ľudská bytosť má, precítiť situácie dávno neexistujúce. Staré múry dokážu svojou vôňou a kamenným chladom vyvolať živšie zážitky, než tá najdokonalejšia digitálna virtuálna realita.

Ak sme vás zaujali, nech sa páči, prečítajte si viac o minulosti tohto skvostu medzi historickými pamiatkami Žiarskeho regiónu. Nie je to tak dávno, čo sa začala v lepšom svetle ukazovať aj jeho budúcnosť.

A na záver tradičné informácie: ak používate GPS navigácu, Biskupský kaštieľ a priľahlý Park Štefana Moysesa nájdete na súradniciach 48.585283, 18.863486. Turistickú mapu vám pri mestskej prechádzke nemusíme odporúčať, no ak máte radi históriu a pamiatky, pozrite si dve nové kartografické lahôdky: historickú mapu 100 rokov vzniku Československa 1918-2018 a leteckú turistickú mapu SR s názvom Štefánik 100. Ak sa po mestských prechádzkach rozhodnete ísť na ozajstnú túru (a tohtoročné počasie začne viac priať), možno zamierite do neďalekých Kremnických vrchov, ktorými vás spoľahlivo prevedie aktualizovaná TM 132.