Malé jarné objavovanie – Múry hradu statočného šaša

22. 05. 2019Novinky, Tip na výlet

Povesť hovorí, že tento hrad dal vybudovať zvolenský hradný pán pre svojho dvorného šaša, ktorý mu na poľovačke zachránil život. Historické pramene zase uvádzajú, že hrad Šášov bol postavený v 13. storočí, aby chránil hronskú obchodnú cestu a vyberal na nej mýto. My tvrdíme, že prechádzka medzi jeho stáročnými kamennými múrmi, pohľad na pokojný lesk riečnej hladiny, vinúcej sa vširokom údolí hlboko pod nimi vo vás vytvoria zanechajú nezabudnuteľné spomienky.

Objavovanie zrúcaniny hradu Šášov je mimoriadne príjemné práve v tomto jarnom období. Približne pätnásť- či dvadsaťminútový výstup z údolia k hradu prekráčate vo voňavom vzduchu pod korunami sviežozelených korún stromov. Chodník je príjemne široký – ani príliš strmý, ani lenivo rovný, skrátka, taký akurát. Začína sa pri ceste hneď po vstupe do Šášovského Podhradia.

Táto bývalá obec je síce oficiálne mestskou časťou Žiaru nad Hronom, nachádza sa však v izolovanom údolí niekoľko kilometrov od mesta. Ak nemáte auto alebo ho nechcete použiť, ideálnou kombináciou je vlak a bicykel, pričom výlet si môžete spestriť a predĺžiť podľa ľubovôle – jednoducho vystúpite tam, kde sa vám zapáči: vo Zvolene, v Žiari nad Hronom, alebo na ktorejkoľvek zastávke medzi týmito mestami. Odvšadiaľ môžete do Šášovského Podhradia pedálovať po príjemných vidieckych cestách pozdĺž Hrona, na ktorých stretnete len minimum áut, keďže drvivú väčšinu premávky odvádza paralelne vybudovaná rýchlostná cesta R1.

Ako vidíte na jednej z našich fotografií, vďaka smerovníku pri by ste nemali začiatok cestičky na hrad prehliadnuť. Stojí tam aj domček, do ktorého nezabudnite nazrieť – nadšenci zo Združenia na záchranu hradu Šášov  v dvoch izbách pripravili malú, ale milú výstavku. Veľmi pravdepodobne tam aj nájdete človeka, ktorý vám o záchranárskom diani na hrade povie viac.

Lesný chodník je príliš krátky a príliš zjavný, aby ste zablúdili. Prejdete cez dve pekné, rozľahlé čistiny, na ktorých stoja úpravené prístrešky s lavicami ohniskami, vítané miesto na posedenie a posilenenie sa, či už cestou nahor, alebo naspäť.

O hrade samotnom sa na internete dočítate dosť , takže my slovami prišetríme a namiesto toho vás obdarujeme obrázkami, nech vám poslúžia ako inšpirácia. A sko vždy, aj tentoraz budeme netrpezlivo čakať na vaše fotografie – smelo nám ich pošlite na náš e-mail info@vku-mapy.sk, cez messenger na facebooku, alebo správu na instagrame. No a určite pridajte aj pár slov, ako sa vám na starobylom hrade statočného šaša páčilo. Veľmi radi vaše príbehy a postrehy uverejníme pre potešenie a inšpiráciu všetkých milovníkov turistiky.

A na záver tradičné informácie: ak používate GPS navigácu, súradnice hradu Šášov sú 48.579167, 18.900000. Z kolekcie turisticých máp VKÚ vás zase spoľahlivo povedie TM 132 Kremnické vrchy. Alebo si vezmite krásnu, ručne maľovanú cyklomapu Turiec a Kremnicko deťom, ktorú sme spolu s detskými ilustrátormi pripravili v sesterskom vydavateľstve CBS.