Malé jarné objavovanie – Minerálka spod Kozieho chrbta

7. 03. 2019Novinky, Tip na výlet

Cestu v hlbokom údolí pod majestátnymi svahmi ešte lemujú snehové kôpky, ale nastupujúcu jar už doslova cítite vo vzduchu. Počas chôdze či bicyklovania hore Uhliarskou dolinou sa jej môžete nadýchať dosýtosti. A v cieli potom napiť minerálky, čo vám hrdlo ráči.

Kde sme na jeseň prestali, na jar začíname. Denné svetlo pribúda, ale na letné túry je ešte predsa len priskoro. Poďte s nami na kratší výlet či prechádzku prebúdzajúcou sa prírodou. Seriál obrázkových článkov vám predstaví zaujímavé miesta, ktoré môžete spoznať na nenáročných jarných potulkách.

Moštenica je veľmi príjemná dedinka, učupená v zalesnenej doline, kľukatiacej sa od masívu Kozieho chrbta až po údolie Hrona pri Slovenskej Ľupči. Autobus vás odvezie z Banskej Bystrice až na rázcestie, či skoro až námestíčko pri obecnom úrade, kde nájdete bohatý turistický smerovník a informačnú tabuľu.

Úzka asfaltka sprevádzaná žltou značkou vás spoľahlivo povedie hore dolinou v ústrety nízkotatranským končiarom. Údolie má trávnaté ploché dno s hojnosťou slnečných lúčov. Pri chate Slovenka a jej športoviskách začne trasa o niečo citeľnejšie stúpať, ale to už sme vlastne takmer na dosah štyroch moštenických minerálnych prameňov, ktoré sú cieľom nášho výletu.

Asi najznámejší z nich je mnohým známy ako Jegorovov prameň. Takto ho uvádza geografické názvoslovie a teda aj turistická mapa (TM 121 Veľká Fatra), altánok okolo prameňa je však označený Prameň M. R. Štefánika. Nájdete ho v tôni stromov na okraji lesa. O kúsok vyššie je polkruhovitá strieška Prameňa v Jelšine. Naopak, o niečo nižšie, na bývalej lúke porastenej jelšinami, vyteká pramienok Blboták. Švoricu uzatvára ešte nižšie vyvierajúca Dolná Kyslá, ktorej prístrešok však už schátral.

Kniha Minerálne vody Slovenska od P. Krahulca z roku 1978 uvádza, že voda z moštenických minerálnych prameňov je prírodná, uhličitá, studená a hypotonická. Podľa zloženia uvádzaného v publikácii majú zvýšený obsah vápnika, horčíka, sodíka.

Keď už ste sa dostali na tieto miesta a cítite sa na niekoľko minút strmšieho stúpania, vrelo odporúčame pozrieť sa na prírodnú pamiatku Moštenické travertíny . Ste doslova kúsok od nich – keď sa postavíte čelom k Prameňu v Jelšine, travertínové kaskády máte po ľavej ruke na svahu nad vami, vzdialené približne dvesto či tristo metrov vzdušnou čiarou. Namiesto priameho stúpania hustým lesom však radšej zídite dole na cestu prešľapaným chodníkom okolo chát.

Ak vás táto prechádzka zaujala a chcete absolvovať viac podobných výletov, určite si k tomu zadovážte mapu TM 121 Veľká Fatra v našom e-shope.