Malé jarné objavovanie – Liptov ako na dlani

17. 05. 2019Tip na výlet

Predstavujeme vám jedno z miest, kam sa pomerne ľahko dostanete, ale odkiaľ budete len veľmi ťažko odchádzať. Miesto, kde si vybehnete na päť minút, aby ste sa po hodine zbadali, že sa vám ešte stále nechce ísť preč. Skalná vyhliadka  v Liptovskom Hrádku.

Keďže pokračujeme v našom seriáli nenáročných jarných prechádzok, nečakajte žiadnu túru. Avšak cesta na vyhliadku Skalka v Liptovskom Hrádku má v sebe čosi prírodné a turistické. Skalné bralo, na vrchol ktorého vás lákame, síce stojí priamo v meste, vaše však kroky povedú lesnou cestičkou pod korunami stromov.

Výstup na vyhliadkové bralo sa začína na parkovisku pri hrade a kaštieli Liptovský Hrádok na severnom konci mesta. Naozaj len chvíľu kráčate chodníkom, pokrytým lístím a ihličím, ktorý vás serpentínou privedie priamo pod Skalku. Chodník sa potom strieda so schodíkmi, a kým sa nazdáte, stojíte na skalnej vyhliadke v tieni veľkého kamenného dvojkríža. Dalo by sa to prirovnať k výstupu po schodoch na štvrté či piate poschodie budovy.

Z tohto miesta však máte výhľad, aký mnoho budov na svete neponúka: Liptov a Tatry sú pred vami ako na dlani. Na severe Vysoké a Západné, na juhu zase predhoria Nízkych. Donekonečna tu
môžete postávať, posedávať, rozjímať, fotografovať, alebo sa snažiť identifikovať tatranské končiare v diaľke.

Výhoda vyhliadky na brale Skalka je, že ak ste na výlete s človekom, ktorému výšky nerobia dobre, pokojne môže zostať na úpätí a nudiť sa pri čakaní na vás nebude. Prechádzka okolo jazierka alebo posedenie v parku pri hrade a kaštieli sú príjemnými alternatívami. V kaštieli funguje aj štýlová kaviareň, a ak tam zájdete, určite sa s nami podeľte o skúsenosti, pretože my sme si tam pri návšteve kávu zatiaľ nedali a sme zvedaví na váš názor. Budeme veľmi radi, ak sa o vaše cestovateľské a turistické zážitky, skúsenosti a fotografie podelíte s nami i ostatnými nadšencami.

Využite náš e-mail inf@vku-mapy.sk, messenger na facebooku, alebo správu na instagrame a určite nezabudnite pridať fotografie – všetko veľmi radi uverejníme pre potešenie a inšpiráciu všetkých milovníkov turistiky.

Na záver pár praktických informácií: ku Skalke sa dostanete pešo zo stanice v Liptovskom Hrádku za 10 minút. Auto či motocykel, ako sme už spomenuli, môžete odstaviť priamo pod bralom na priestrannom parkovisku.

Ak používate GPS navigácu, súradnice vyhliadkového brala Skalka sú 49.044534, 19.732392. Keď máte chuť objavovať Liptov podrobnejšie, môže sa vám zísť niektorá z máp VKÚ: TM 123 Nízke Tatry – Kráľova hoľa, TM 122 Nízke Tatry – Chopok, TM 113 Vysoké Tatry , TM 112 Západné Tatry alebo TM 111 Chočské vrchy – vodná nádrž Liptovská Mara. Alebo si vezmite krásnu, ručne maľovanú cyklomapu Liptov deťom, ktorú sme spolu s detskými ilustrátormi pripravili v sesterskom vydavateľstve CBS.