Malé jarné objavovanie – Kráľ nízkotatranských vodopádov

23. 04. 2019Novinky, Tip na výlet

Možno ste blízko stredu Slovenska a rozmýšľate, čo zaujímavé by ste počas jarného víkendu mohli vidieť. Či cestujete autom z jednej strany republiky na druhú a krátka pauza s príjemnou prechádzkou poteší vaše usedené telo. Alebo je jednoducho vaším cieľom vidieť najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách. 

Brankovský vodopád je päťdesiatpäť metrov vysokým dielom horského potôčika, padajúceho z vápencového skalného stupňa v Revúckej doline na západnom konci Nízkych Tatier. Jeho prietok je neveľký, takže padajúcej vody nie je toľko, ako v bohatších vodopádoch. Avšak povrch skalnej steny je členitý a vytvára mnoho menších plošiniek aj kaskád. Preto keď stojíte na úpätí majestátnych brál a pozeráte na nespočítateľné trblietavé vodné retiazky, padajúce z takmer dvojnásobku výšky desaťposchodového paneláku – ten pohľad stojí za to.

Navyše si ho môžete vychutnať bez veľkej námahy, jednoduchou a pohodlnou túrou. Vodopád sa nachádza neďaleko hlavnej cesty medzi Donovalmi a Ružomberkom a vedie k nemu nenáročný chodník lesom. Kráčať začínate na parkovisku pri hlavnej ceste, oproti motorestu Bodega. Je tam aj zastávka, ak na dopravu využijete autobusovú linku z Ružomberka do Podsuchej. Za zmienku stojí, že bez problémov sa sem dostanete aj na bicykli po cyklotrase z Ružomberka. Ak vás zaujala zmienka o cyklotrase, možno sa vám zapáči objavovať viac liptovských zaujímavostí vďaka krásnej Ručne maľovanej cyklomape Liptov deťom.

Od hlavnej cesty vykročíte po zelenej turistickej značke, najskôr po širokej cestičke pozdĺž úpätia kopcov, z ktorej po pár minútach odbočíte vpravo na lesný chodník. Terén stúpa pomerne zľahka až takmer po vodopád, len posledné desiatky metrov sú prudšie. V samom závere vám cez strmší terén a obnažené korene veľkých stromov pomôžu aj natiahnuté reťaze. Dokonca i veľmi ležérnym tempom by vám túra k vodopádu nemala trvať viac ako pol hodiny či štyridsať minút. Ak ste
fanúšikom GPS navigácie, súradnice Brankovského vodopádu sú 48,988619 19,303922. Ak máte radšej papierovú mapu, neomylne vás povedie TM 122 Nízke Tatry – Chopok.

Veríme, že keď si naplno vychutnáte krásu liptovských lesov a jedného z nádherných diel slovenskej prírody, nezabudnete nám potom o svojom výlete napísať. Využite náš e-mail info@vku-mapy.sk, messenger na facebooku, alebo správu na instagrame a určite nezabudnite pridať fotografie – všetko veľmi radi uverejníme pre potešenie a inšpiráciu všetkých milovníkov turistiky.