Malé jarné objavovanie – Korytnica, spiaca krásavica slovenského kúpeľníctva

22. 05. 2020Novinky, Tip na výlet

V hlbokej nízkotatranskej doline pod severnou stranou mohutného masívu Prašivej stoja kúpele Korytnica . Navštívili sme ich po niekoľkých rokoch a náš dojem z tohto miesta sa oproti predchádzajúcej návšteve výrazne zmenil. Nebudeme vás naťahovať – k lepšiemu.

kúpele Korytnica

Áno, stále to navonok vyzerá, ako keby odtiaľto nejaké zvláštne sily v jednom náhlom momente vyhnali ľudí. Pootvárané dvere, okná, rokmi zostarnuté dokumenty a použité šálky na stoloch. Ľuďmi vytvorený dojem konca sveta však zasiahol toto kúpeľné údolie veľmi zvláštne. Nezabil jeho krásu a nevykradol jeho zariadenie ani dušu. Iba z celého areálu na dlhé roky odstránil dovtedajšiu ľudskú prítomnosť. Udialo sa to bez hlasného, celonárodného kriku. Šťastím v nešťastí bolo, že zaúradovala odľahlosť a fyzická nenápadnosť tichej cesty, vedúcej sem kľukatou dolinkou. Korytnicu, bývalý klenot kúpeľníctva, síce omráčil úder tupého ekonomického vandalizmu, zostala však viac-menej ušetrená rozbíjajúcich nájazdov vandalizmu pouličného.

 

Kúpele Korytnica

Dnes v nej však už nepanuje pocit ocitnutia sa medzi kulisami nejakého katastrofického filmu. Svojou troškou k tomu prispela irónia osudu. Týždne tohtoročnej vírusovej paniky rozniesli nádych apokalyptickej atmosféry prakticky do celého Slovenska. Naše pohľady si privykli na vnímanie opustenosti. Z „novej normálnosti“ optická vymretosť korytnických priestorov až tak „nekričí“.

kúpele Korytnica

Okrem toho sa Korytnické kúpele začínajú nadychovať k oživeniu. Síce veľmi pomaly a postupne, ale človek pri návšteve pocíti, že to tu už nestráži iba zatrpknutosťou presiaknutá minulosť. Niečo tu už ľudí víta. A čo je ešte krajšie – je to privítanie skromné. Za príklad dajme oznam na upravenom parkovisku. Ak nechcete, nemusíte jeho platenú plochu využiť a pokojne môžete zaparkovať aj inde – pokiaľ nebudete zavadzať. No keď sa predsa len rozhodnete stáť tu a zaplatiť, vaše euro bude použité na zveľadenie kúpeľov. Tak sa tomu dá rozumieť, no predovšetkým, z toho oznamu ide slušnosť, ktorá ku Korytnici úplne prirodzene celé veky patrila.

 kúpele Korytnica

Dodnes ju možno vnímať nielen cez dobové fotografie a obrázky, ale aj vďaka zachovanému vzhľadu a usporiadaniu kúpeľov. Štýlové budovy stoja ako podporovatelia písaných svedectiev histórie. Korytnica liečila cisára Františka Jozefa aj Ľudovíta Štúra. Jej blahodarné účinky úspešne využívali lekári, aby účinne pomáhali svojim pacientom s chorobami žalúdka, čriev či pečene.

kúpele Korytnica

O tejto histórii, dávnej a slávnej , ale i menej nadchýnajúcej nedávnej , bolo napísaného mnoho. Bohatý internet vám poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete. Vrátane zaujímavej povesti o účinkoch korytnickej vody . My sme vás týmto článkom a jeho obrázkami chceli hlavne inšpirovať. Podnietiť k návšteve jednej nádhernej nízkotatranskej kúpeľnej doliny. Môžete si tu nabrať liečivej vody, koľko unesiete. Môžete sa kochať prostredím a okolitou scenériou, koľko vám zmysly postačia. S trochou otvorenosti nechať svojím vnímaním prejsť dobrý pocit, že ste svedkami možného znovuzrodenia úžasného miesta.

kúpele Korytnica

Do Korytnice sa ľahko priveziete autom či autobusom po hlavnej ceste medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou. Skvelým zážitkom je dobicyklovať sem po jedinečnej CykloKorytničke. Peším turistom sa ponúka modrá značka z Hiadeľského sedla na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier.

Ak si svoje potulky a objavovanie krajiny okolo Korytnice neviete celkom predstaviť bez papierovej mapy, ideálnym riešením je mať pre tento prípad mapy dve: TM 121 Veľká Fatra a TM 122 Nízke Tatry – Chopok. Keďže my sme si v tomto období na cestovanie po Slovensku vybrali dve kolesá s malým motorom, nemohlo v našom batôžku chýbať ani aktuálne vydanie moto- a automapy Slovensko na motocykli 2020.

Či sa však do Korytnice a jej okolia dostanete s mapami VKÚ alebo bez nich, v redakcii sa veľmi potešíme z každej správy, fotografie či videa zo svojho zážitku, o ktoré sa s nami a všetkými návštevníkmi našich stránok a sociálnych sietí podelíte. Neváhajte a ozvite sa nám cez e-mail inf@vku-mapy.sk, messenger na facebooku, alebo pomocou správy na instagrame. Veľmi radi informácie aj obrázky od vás uverejníme pre potešenie a inšpiráciu všetkých milovníkov turistiky.