Malé jarné objavovanie – hrad Dobrá Niva

8. 04. 2020Novinky, Tip na výlet

Hrad, na návštevu ktorého vás dnes pozývame, uvidíte už z diaľky. Údolie riečky Neresnica  je tu široké a odlesnené, takže kužeľovitý vrch s belostnými múrmi zrúcaniny nad riedkym vencom stromov akosi prirodzene priťahuje zrak.

Ako ľahko ho zbadáte, tak ľahko sa k nemu aj dostanete. Hlavná cesta medzi Zvolenom a Krupinou (aj železničná trať rovnakého smerovania) prechádzajú v týchto miestach príjemnou, neveľkou obcou Podzámčok. Jednoduchým odbočením a priamou ulicou hore dedinou sa dostanete až na miesto, kde vás smerová šípka nenechá stratiť sa a dovedie priamo na malé parkovisko s prístreškom a informačnou tabuľou. Odtiaľ je to už iba pár minút pohodlnej chôdze a ocitnete sa v areáli hradu, kde si môžete s plnou fantáziou predstavovať, akej bohatej histórie boli jeho stáročné múry svedkami.

 

Dobronivský hrad býval strediskom kráľovského panstva. Na výbornom mieste, odkiaľ bol výhľad doširoka-doďaleka, ho postavili už pred osemsto rokmi, aby z neho strážili starobylú obchodnú cestu z južných zemí do Zvolena. Bola totiž súčasťou dôležitej trasy, spomínanej v starých listinách ako Via magna. Tá spájala centrum uhorského kráľovstva s Poľskom.

Opis hradu z roku 1668 hovorí, že hradný palác bol stavbou z kameňa, ktorú chránili dve brány, bašta a silné opevnenie. Celá pevnosť pozostávala z viacerých budov, obohnaných kamennou hradbou, priekopou a ešte aj zemnými obrannými valmi. Na úplnom vrchole kopca stál dvojposchodový obytný palác. Práve jeho vysoká, severná stena je to, čo dodnes stojí a ukazuje sa nám na obdiv. Nemalú vďaku za to si zaslúžia konzervátori, ktorí nárožie paláca citlivo obnovili a opravili. Môžete sa pozrieť na široké údolie cez zachované otvory okien a obdivovať dve kamenné konzoly, ktoré pôvodne niesli arkier.

V roku 1963 hrad vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku a od roku 1994 je majetkom obce, ktorá sa oň príkladne stará. Celý areál hradu je pekne udržiavaný a niet divu, že láka návštevníkov. Posedieť sa dá nielen na pokosených trávnikoch, ale aj na lavičkách s krásnym výhľadom, medzi voňavými kmeňmi šumiacich borovíc. Priamo pod hradnými múrmi si môžete opiecť svoje obľúbené dobroty aj pod šikovnou strieškou sa skryť pred dažďovými kvapkami, ak by vás tu zastihli. Na informačných tabuliach nájdete zaujímavé čítanie o hrade a jeho histórii.

Do nej patrí napríklad aj fakt, že jedným z jeho najvýznamnejších majiteľov bol Štefan Verböci, autor neslávne známeho zákonníka Tripartitum, čo spoločne s tvrdými protipoddanskými zákonmi zaviedol v Uhorsku nevoľníctvo (ktoré zrušil až cisár Jozef II). Alebo že kráľ Matej udelil Dobronivské panstvo svojmu pokladníkovi Benediktovi z Turca. Samozrejme, okrem informačnej tabule sú zaujímavé zdroje informácií aj na internete, napríklad o dejinách hradu , alebo o tom, čo všetko na hrade doteraz odhalil archeologický prieskum.

My vo VKÚ dúfame, že sme vás týmto článkom potešili, ale hlavne inšpirovali – a skôr či neskôr si aj vy vychutnáte naozaj príjemný pobyt medzi múrmi Dobronivského hradu a majestátny výhľad z jeho jedinečného hradného vrchu. Budeme veľmi radi, ak nám o svojom výlete napíšete a pošlete fotky či video, ktoré radi zverejníme pre všetkých ostatných milovníkov slovenskej krajiny, prírody aj histórie. Využite náš e-mail inf@vku-mapy.sk, messenger na facebooku, alebo správu na instagrame.

A na záver praktické a užitočné informácie: ak používate GPS navigácu, hrad Dobrá Niva v Podzámčoku má koordináty 48.50308, 19.10353. Hlavná cesta, ktorá sem vedie, má číslo 66, čiže je to známa Slovenská Route 66. Dostanete sa sem autom, motorkou, verejnou dopravou, ale s neveľkou námahou aj na bicykli, predovšetkým z blízkeho Zvolena.