V ústí Javorovej doliny sa nachádza malebná dedinka Tatranská Javorina. Je posadená v úctyhodnej nadmorskej výške 1000 metrov. Poďme sa sem pozrieť… Táto obec, ktorá počas je histórie patrila napríklad aj blízkemu Ždiaru, čo dokonca Poľsku, je už samostatnou obcou.
Obec vyrastala v lesoch, ktorých významnú zložku tvoril v minulosti javor, a tak možno práve preto má obec tento názov. V jej bezprostrednej blízkosti nájdeme mnohé turistické chodníky. Priamo z Tatranskej Javoriny začína modrá turistická značka, ktorá vedie neskôr zelenou značkou dlhou Javorovou dolinou popod Javorové štíty až do prechodového sedla Sedielko. Z neho je možné zísť na Téryho chatu a cez Malú Studenú dolinu pokračovať až na Hrebienok nad Starým Smokovcom. Veľmi pekným miestom na začiatku Javorovej doliny je horáreň, lúky pri nej sú známe krásnymi pohľadmi na tatranské štíty zo severnej strany. V zime je práve tu, pri horárni cez chodník závora a vstup do dolín je zakázaný. Počas turistickej sezóny sa dá od horárne pokračovať aj po modrej značke po menej namáhavej trase do Kopského sedla a obdivovať pohľady na Belianske Tatry vľavo a na Vysoké Tatry vpravo. Pokračovať sa dá napríklad na chatu Plesnivec pod Beliankami alebo na chatu pri Zelenom Plese pri Kežmarských štítoch. Ale vráťtme sa naspäť do Tatranskej Javoriny.
Dedinka má zachovanú pôvodnú drevenú architektúru a dajú sa tu nájsť pekné drevené pôvodné zrubové domy. Známou stavbou, ktorú si pozrie nejeden návštevník, je Javorínsky kostolík. Je to malebný drevený zrubový rímsko-katolícky drevený kostolík zasvätený sv. Anne, ktorá bola patrónkou baníkov, či lesných robotníkov. Jeho zaujímavosťou je, že v jeho architektúre sa nájdu aj prvky, ktoré nie sú typické pre slovenské drevené kostolíky, ktoré sa v Tatrách nachádzajú napríklad aj v Tatranskej Kotline, či Starom Smokovci. Veža kostolíka ukrýva teraz 4 zvony, ktoré pochádzajú zo začiatku 20. storočia a boli odliate v tej istej dielni. Majú teda podobnú výzdobu. Ručné zvonenie je tu minulosťou, všetko je elektrické. A veru, starí zvonári tvrdia, že pri ručnom zvonení bývali zvuky zvonov mäkšie a krajšie ako teraz. Výstavba kostolíka, ale aj loveckého zámku, sa spája s menom Hohenlohe.
Práve pruské knieža s týmto menom, presnejšie Christian Craft Hohenlohe-Öhringen, ktorý patril k najbohatším nemeckým šľachticom, dal v Tatranskej Javorine na peknom kľudnom mieste postaviť v 90. rokoch 19. storočia lovecký zámoček. V tej dobe bolo toto knieža vlastníkom asi 10 000 hektárov v oblasti Vysokých Tatier. A bol to on, hoci katolík, kto dal postaviť Javorínsky kostolík, pre miestnych ľudí. Hohenlohe okrem zámku vybudoval aj poľovnícky revír a zvernicu, kam dovážal bizóny, kozorožce, kaukazské, či americké jelene. Na poľovačky sa tu schádzala šľachta z celej Európy. Trofeje z poľovačiek tvoria súčasť interiérov loveckého zámku. Knieža sa zaslúžil aj o vytýčenie troch trás v oblasti Vysokých Tatier s pravidlami pre ich návštevu , ktoré sa doposiaľ využívajú, a to Poľský hrebeň a spomínané Sedielko a Kopské sedlo. Javorinské panstvo patrilo pri vzniku Tatranského národného parku ku najviac zachovalým územiam. Gróf tu žil s jeho o 20 rokov mladšou družkou, ktorá bola iného vierovyznania, a preto neboli nikdy zosobášení. Ich manželstvo bolo bezdetné. Po smrti grófa patril zámoček jeho bratrancovi a od roku 1935 sa stal vlastníkom štát. Neskôr, od roku 2004 až doposiaľ patrí prezidentskej kancelárii, o čo sa zaslúžil bývalý prezident Gašparovič. V súčasnosti je teda určený predovšetkým na reprezentačné účely prezidentskej kancelárie. Nájdu sa tu aj časti pôvodného zariadenia, ako napríklad krbová pec, či obrazy s poľovníckou tematikou, nábytok v kuchyni alebo gong, ktorým boli zvolávaní hostia, či krídlo, na ktorom hrávala grófova družka. Samotnému grófovi je v zámočku venovaná pamätná izba. Krásne panorámy na Belianske a Vysoké Tatry sa ukazujú z bezprostredného okolia zámočka, veď práve to bol jeden z dôvodov, prečo bol postavený práve na týchto miestach. Ak ste zvedaví, aké má zámok interiéry a ako vyzerá, môžete sa sem prísť pozrieť každý štvrtok, bezplatne, a najlepšie je dopredu sa ohlásiť. Nuž, v Tatranskej Javorine nájdete ticho a pokoj a ku panenskej prírode tu máte naozaj blízko
Ale vráťme sa ku kostolíku. Pri kostolíku je aj cintorín, kde spočíva knieža Hohenlohe s jeho družkou. Verte alebo nie, okolie kostolíka má svoje genius loci. A ako inak, priamo od kostolíka sa otvárajú pohľady na malebné okolité štíty.