Na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov, neďaleko Zemplínskej šíravy, sa týčia hradby Vinianskeho hradu. Na hrad vedie viacero turistických značiek. My prichádzame od Michaloviec a rozhodujeme sa pre žltú turistickú značku od obce Trnava pri Laborci. To ešte netušíme, aké bude putovanie ku hradu dobrodružné. Začíname v nadmorskej výške 150 metrov a čaká nás približne 200 metrové prevýšenie.

Zaujímavosťou je, že obec patrí do vinohradníckej oblasti a chovajú sa tu aj kone. Tie si všímame na lúkach, keď prichádzame autobusom do obce. Vedie nás žltá značka juhovýchodným smerom. Sme tu po obede, ale našťastie sa trochu primračilo, a tak nepanuje horúce počasie. Prechádzame okolo mohutného stromu so suchou korunou a potom okolo kríža. Míňame tabuľu Prírodnej rezervácie, ku ktorej lokalita Vinianskeho hradného kopca patrí. Na svahoch opretých ku slnku sa nachádzajú teplomilné rastliny a lesostepné spoločenstvá. Priblížili sme sa ku kopcu a podľa mapy by sme mali začať stúpať. Nevidíme ale žiaden smerovník, nachádzame iba úzky chodník ledva viditeľný v suchej tráve. Nie sme si istí, či máme tadiaľto pokračovať, ale podľa GPS polohy sme na značke. Chodník vedie hore, ale v húští je ledva rozoznateľný a je zarastený. Je nám jasné, že to nebude také jednoduché. Ale nenechávame sa odradiť. Aj v krátkych rukávoch a nohaviciach pokračujeme ďalej. Mali by sme ísť nad okrajom ponad lom a naozaj, zakrátko ku nemu vychádzame. Chodník je stále úzky, ale darí sa nám postupovať. Je nás 40, a tak sa smejeme, že tu ten chodník asi vychodíme. Ešte mať tak nejakú mačetu v ruke.

Hrad je nad nami, a tak vieme, koľko nám ešte ku hradu chýba. Prechádzame aj cez skalky, tu je potrebná opatrnosť. Prichádzame ku krížu, kde si robíme prestávku, čakáme pomalších členov našej skupiny. Ukazujú sa nádherné výhľady na Východoslovenskú nížinu a smerom ku Zemplínskej šírave. Tá pôsobí ako magnet a takto z diaľky vyzerá ako slovenské more. Od kríža je chodník už širší a ide sa tu ľahšie. Netrvá dlho a prichádzame na nádvorie Vinianskeho hradu. Tu práve končí pracovný deň pre tých, ktorí pomáhajú pri obnove hradu. Pán z občianskeho združenia Zemplínsko-užská hradná cesta, ktoré sa stará o rekonštrukciu hradu, aj s pani kastelánkou trpezlivo čakajú, kým sme na hrade všetci, a potom nám robia v tieni košatého stromu na nádvorí zaujímavú prednášku o hrade.

Hrad sa obnovuje s použitím pôvodných remeselníckych techník, bez vymožeností elektriny. Jeho majitelia ho v 17. storočí opustili a uprednostnili bývanie v pohodlnejších kaštieľoch vo Vinnom a v Michalovciach. Začiatkom 18. storočia bol hrad zbúraný a zlikvidovaný pri protihabsburskom povstaní, aby sa nestal sídlom vzbúrencov. Po prednáške vychádzame do veže, kde nás veľmi milo prekvapí veľká zrekonštruovaná zastrešená sála s erbami a zástavami na stenách, podlaha je vykladaná tehlami, z okien si obzeráme pohľad na Zemplínsku šíravu a ku Ukrajine ku Užhorodu.

Je čas pokračovať ďalej. Z nádvoria klesáme nižšie, obchádzame hradby s lešeniami a po žltej značke pokračujeme do sedla pod hradom. Tu sa napája z obce Vinné modrá turistická značka, ktorá predstavuje isto ľahší prístup na hrad ako ten, ktorý sme si vybrali my. Pokračujeme stále po žltej značke, neskôr kráčame po asfaltovej ceste vedúcej cez listnatý les. Na niekoľkých miestach sú výhľady smerom ku Zemplínskej šírave. Keď sa cesta stáča na juh, k Vinianskemu jazeru to nemáme už ďaleko. Zakrátko sa objavujú chatky a potom aj jazero. Jeho vodnú hladinu čerí vietor, ktorý pofukuje celý tento deň. Tráva okolo jazera je pokosená, láka vyzuť si topánky a prejsť sa len tak naboso. V piatok podvečer je tu pokojná atmosféra. My sa tešíme na dúšok piva, ktoré nám pomerne rýchlo čapujú v jednom z občerstvovacích zariadení pri jazere. Kupujeme tu aj magnetky. Jazero sa dá využívať na kúpanie aj člnkovanie. Mne osobne veľmi pripomína tajch Počúvadlo v Štiavnických vrchoch. Atmosféra pri jazere sa nám veľmi páčila. Od jazera je to ku Zemplínskej šírave iba na skok. Pokračujeme ešte autobusom cez Vinné, popod Medvediu horu ku Zemplínskej šírave.

.Ak máte viac času, až sem sa dá prísť od Vinianskeho jazera pešo po turistických značkách. Pod Senderom v smere na juhozápad vedie zelená značka ku základom stredovekého kostola, na ktoré upozorní aj kríž. Aj na túto pamiatku nás upozornila náučná tabuľa v Trnave pri Laborci. A aké ďalšie hrady lákajú ku návšteve? Zo severnej strany Vihorlatských vrchov na juh od Humenného je nad obcou Jasenov Jasenovský hrad a v smere na juhozápad sa neďaleko týči ďalší hrad Brekov. Nuž, milovníci hradov a histórie si v tejto lokalite prídu na svoje. Ešte by som chcela doplniť, že Viniansky hrad je po modrej značke prístupný aj na bicykli.
Pre potulky Vihorlatskými vrchmi pri Zemplínskej šírave sa hodí mapa TM 126 – Vihorlatské vrchy – Zemplínska šírava.