Na hrebeni, ktorý sa tiahne nad Krásnom nad Kysucou medzi dolinou rieky Kysuca a rieky Bystrica, neďaleko červenej značky, pribudla na jar tohto roku milá rozhľadňa. Práve táto bola lákadlom na našom výlete, počas ktorého sme navštívili aj krásňanské osady Drozdovci, Nižné a Vyšné Vane.

Autom prichádzame po starej ceste kadiaľ premávajú aj miestne autobusové spoje a vchádzame do osady Drozdovci v časti Blažkov patriacej Krásnu nad Kysucou. Značka náučného chodníka je neďaleko, putovanie začíname od starého kamenného mosta ponad potok. Tento most je vysoký až 11 metrov a je to obdivuhodná stavebná pamiatka – je najvyšším a najširším kamenným mostom na Kysuciach. Viac sa o ňom dočítate napríklad tu.

Po asfaltovej ceste odbočujeme do bočnej doliny. Prechádzame okolo starej kaplnky, ktorá je na križovatke ciest. Je jednou z najstarších kaplniek tohto regiónu. Po krátkom stúpaní prichádzame do osady Dolné Vane. Osada dostala názov po osadníkoch s menom Vaňo – Vaňovec. Náš prechod osadou sprevádza štekot psov. Prechádzame na horný koniec a serpentínou najprv cez lúky a potom popod les naberáme ďalšie výškové metre. Práve tento deň sa tu koná aj cyklistické podujatie Krásňanský drapák. A tak sú stromy doslova ovešané fáborkami a na každom rázcestníku, či križovatke sú farebné šípky naznačujúce cyklistom správny smer. Naša trasa je s nimi spoločná. Ku Vyšným Vaniam je to od spomínanej kaplnky asi hodinku chôdze.

Čochvíľa sa ukazujú spätné výhľady na kysuckú dolinu s Dunajovom a kopčekmi Kysuckej vrchoviny. Viac vľavo spoznávame vrcholky vyšších kysuckých kopcov ako Vreteň, Poľana, Steny, či Ľadonhora. Vďaka dobrej viditeľnosti sa dokonca ukazujú aj viac vzdialené Maníny pri Považskej Bystrici. Listnaté lesy a kríky naberajú pomaly farebné jesenné farby, obdivujeme červené šípky, či plávky a červené muchotrávky pod našimi nohami. Na jedlé hríby sme priamo pri chodníku nenaďabili, ale keby sme zašli ďalej, isto by sa nejaké našli. Prichádzame na kraj väčšej lúky a terén sa pomaly vyrovnáva.

Okolo dreveného plota, za ktorými sú drevené stodoly a traktory, prichádzame do osady Vyšné Vane. Pri chodníku je medzi domami aj malá kaplnka. Trvalých osadníkov osada už nemá, niektoré domčeky sú prerobené na krásne chalúpky. Prichádzame ku náučnej tabuli – dozvedáme sa, že sme v najvyššie položenej krásňanskej osade – osade patriacej ku Krásnu nad Kysucou. Pohybujeme sa v nadmorskej výške 700 metrov. Ukazujú sa ďalšie kopčeky – ponad Vojtov vrch sa usmieva na nás dokonca aj Lysá hora.

Prechádzame osadou a cez lúky prichádzame ku lesu. Po predchádzajúcich daždivých dňoch je na lesnej ceste trochu blatisto. Zakrátko stojíme pri smerovníku náučného chodníka a zároveň aj na červenej turistickej značke. Tá sem vedie od kostola v centre Krásna nad Kysucou. Prichádzame na čistinku, kde je na strome pripevnený väčší obrázok sv. panny Márie s drevenou lavičkou na posedenie a neďaleko stojí kamenný pomník s krížom. Pekné miesto na meditáciu v prírode. K rozhľadni by to malo byť už iba chvíľu. Opúšťame červenú Za čistinkou odbočujeme zo značky a prechádzame cez posledné stromy, ktoré sa pred nami rozostupujú. Iba pár metrov pred nami je nová rozhľadňa. Po schodoch vychádzame hore pod strechu. Zhora sa otvárajú pohľady na Bystrickú dolinu – najmä na Klubinu a Starú Bystricu. Je pekné počasie, a tak obdivujeme hrebeň Malej Fatry – Malý aj Veľký Rozsutec, či Stoh a viac vľavo je vidieť aj vzdialenejší masív Kubínskej hole, Minčola a Oravskej Magury.

Sme tu sami, cyklisti Krásňanského drapáku až ku rozhľadni nezachádzali. Na náučnom chodníku ani na čistinke sme nevideli žiaden smerovník alebo šípku ku rozhľadni a veľa ľudí o nej ešte asi nevie. Je to snáď len otázka času, kedy tu informácie pribudnú. Ku rozhľadni na Bobovci nad Starou Bystricou, ktorú z tejto rozhľadne vidieť tiež, tak pribudla ďalšia atraktivita pre peších alebo pre horských cyklistov, ktorí zvládajú strmšie terény. Pod strechou je pripevnená aj kamera, rozhľadňa slúži aj ako protipožiarna veža. Nechce sa nám naspäť, ale čas beží. Vydávame sa na spiatočnú cestu. Vraciame sa najprv ku čistinke, kde prichádzajú prví súťažiaci cyklisti Drapáku. Je ich takmer 50 a nechýbajú medzi nimi ani ženy. Povzbudzujeme ich a dávame im vedieť, že už sú takmer hore, odtiaľto nasleduje zjazd. Za osadou sa ešte na chvíľu rozprávame s traktoristom, ktorý pomáhal vyznačiť trasu, a o niečo nižšie aj s hasičom, ktorý tiež kontroluje priebeh pretekov a počet cyklistov.
Bola to veľmi milá prechádzka osadami, kde môžete stretnúť chalupárov a kde sa zastavil čas. Osady sú položené v peknej prírode a z lúk sú pekné výhľady, či už do údolia rieky Kysuca alebo na Bystrickú dolinu. Bola to nová rozhľadňa, ktorá nás prilákala navštíviť tieto pekné miesta dolných Kysúc. O krásňanských osadách sa viac dočítate na stránke Krásna nad Kysucou . Ak sem zavítate na bicykli, nezabudnite si pribaliť napríklad cyklomapu Kysúc.