Krásnym okolím Oščadnice

1. 03. 2016Tip na výlet

Oščadnicu si mnohí z Vás isto spájajú so zimnou lyžovačkou. Táto lokalita je však výborným miestom pre potulky doslova v každom ročnom období. Oščadnica patrí ku najväčším obciam na Kysuciach. Jej domy sa rozprestierajú v niekoľkých dolinách a na úbočiach Slovenských Beskýd. Má až 22 osád a jej rozloha je takmer 60 km2. My sme si tu chceli obzrieť miesta nad jej osadou Rovné v blízkosti vrchu Liesková.

Do osady Rovné odbočuje pred Vyšným koncom Oščadnice asfaltová cesta. Naberáme výšku. Rovné sa nachádza iba kúsok pod hrebeňom, a tak si ušetríme pešie stúpanie. Vystupujeme z auta, deťom dávame batôžky na chrbty a smerujeme na Beskydok. Obdivujeme pohľady na majestátnu Veľkú Raču. V doline zbadáme aj malý kostolík, ktorý sa nachádza na úbočiach nad Rovným. Pohľady na Veľkú Raču nás sprevádzajú na celom výlete. Čoskoro prechádzame okolo niekoľkých chalúp, ktoré sú pekne zrekonštruované. Vidieť, že ich majitelia sa o ne vzorne starajú. Stráviť dovolenku alebo víkend na týchto miestach musí byť fantastické. Dokonale si tu prečistíte hlavu. Na Beskydku sa pripája červená turistická značka. Sú tu ďalšie chalúpky s červenými strechami a malebnými drevenými plotmi naokolo. Ich okolie tvoria lúky a pasienky. Nuž, a ako inak, výhľady do okolia sú krásne. Priamo z otvorených okien alebo z priedomí dreveníc. Obyvatelia nemuseli za krásou veru nikam chodiť, boli priamo uprostred krásnej kysuckej prírody. Nechávame drevenice za sebou. Pri okraji lesa stojí oplotený kríž a pri ňom lavička, na ktorú si sadáme. Jednoducho, nedá sa jej odolať. Miesto ako stvorené na oddych. Vpravo je učupená ďalšia malebná drevenička. Dvere sú otvorené, domáci sú doma. Nechceme ich vyrušovať a rešpektujúc ich súkromie si ju obzeráme iba zďaleka. Objektívom približujem na maximum.
Značka sa nakrátko ponorí do lesa. Nikam sa neponáhľame, príroda je tu vskutku krásna, a nikde nikoho. Smerujeme na Lieskovú. Striedajú sa úseky v lese s úsekmi po lúkach. V lesoch naokolo dominujú ihličnaté stromy, na okrajoch lúk obdivujeme pekné ihličnaté solitéry. Trasa, ktorou pokračujeme, kopíruje aj modrú cyklistickú značku, vhodnú pre horský bicykel.

Prichádzame na miesto zvané Za Lieskovou, ktoré je v nadmorskej výške 785 m n.m.. Sprava sem prichádza aj zelená turistická značka z osady Švancárovci patriacej ku Oščadnici, ktorá je tiež dobrým východiskom na túru. Cesta sem by z Beskydka nemala trvať ani pol hodinku. Nám to však trvalo dlhšie. Prečo? Pod lesom pri ceste sme nečakane objavili skvelé zrelé čierne maliny. Obzrúc si konáriky malín zospodu, zisťujeme, že ich tu je oveľa viac, ako sa na začiatku zdalo. A tak sme sa tu zastavili a ochutnávali. Chutili fantasticky.
Zakrátko sa dostávame do tesnej blízkosti kopca Liesková. Samotný vrchol červená značka traverzuje zľava, a tak sa zo značky odpájame. Vpravo pod vrcholom vidíme veľkú pokosenú lúku, a tak vychádzame na ňu. Sme asi na súkromnom pozemku, ale našťastie to nikomu nevadí. Ako zisťujeme na lúke, na vrchole Lieskovej je oplotený vojenský objekt, pre ktorý platí zákaz jeho fotenia. Takže sme tu neboli sami. Spozorujúc fotoaparát v mojej ruke, sme dôrazne a rázne upozorňovaní na zákaz fotenia. Nuž, nečakané prekvapenie. 

Sadáme si na pokosenú lúku, vyťahujeme karimatku a kocháme sa krásami naokolo. Veľká Rača je rovno pred nami. Spoza nej v diaľke vykúkajú vrcholky Malej Fatry. Prechádzam vyššie a obchádzam po lúke vojenský objekt. Dostávam sa na ďalšie vyššie položené výhľadové miesto, z ktorého sa otvárajú výhľady smerom na Skalité pod slovensko-poľskými hranicami. Dokonca, ak sa pozornejšie pozriem, vidieť aj časť budúcej diaľnice. Po jej dostavaní sa tieto pohľady raz a navždy zmenia. V hrebeni kopcov nad Skalitým dominuje Kikuľa, vysoká takmer 850 m n.m.. Vľavo sa na moravskej strane rozprestierajú Beskydy. Vidím aj najvyššiu Lysú horu s jej vysielačom. Nad Skalitým sa nachádza bod, kde sa stretávajú hranice Slovenskej, Českej a Poľskej Republiky, nazývaný Trojmedzie. Najvýchodnejšou obcou našich západných susedov, iba na skok od Trojmedzia, je česká Hrčava. Toto je isto dobrý tip na ďalšie objavné putovanie