Kde na Slovensku nájdete blízko seba rozhľadňu, hrad a veternú elektráreň?

14. 04. 2020Novinky, Tip na výlet

Ak chcete poznať odpoveď na otázku v názve článku tohto článku, nuž vedzte, že tou správnou lokalitou sú  Rozbehy, ktoré tvoria jednu z častí obce Cerová pod Malými Karpatmi. Práve tu sa blízko seba nachádzajú hneď tri zaujímavosti, ktoré sú hodné návštevy.

Ako prvú spomeniem menšiu, ale vzhľadom pútavú rozhľadňu Rozbehy – má rovnaký názov ako spomínaná dedinka, kde môžete spoznávanie krás začať. Ak sem prídete autom, zaparkovať sa dá na parkovisku pri miestnom cintoríne na konci dedinky. Odtiaľto je to ku rozhľadni  iba pár metrov, a tak to zvládne naozaj každý. Dielko tu stojí od roku 2009, a tak patrí určite medzi tie mladšie rozhľadne na Slovensku. Ste tu v nadmorskej výške asi 460 metrov. Ak vyjdete hore po zatočených schodoch, zo sedem metrovej výšky sa otvorí pohľad napríklad aj na zalesnené Záruby, ktoré sú najvyšším vrchom spomínaných Malých Karpát. Ale aj keď na poschodie nevyjdete, a zostanete dolu, nič sa nestane, pretože tamer identický výhľad máte aj z lúk pred rozhľadňou. Ak budete mať šťastie na čistý vzduch, v smere na východ môžete zahliadnuť napríklad Zobor, Tríbeč, či Považský Inovec, v smere na sever sú to Biele Karpaty s Veľkou Javorinou a viac vpravo sa môže ukázať napríklad aj Bradlo. Ale najlepšie urobíte, keď si to sem prídete obzrieť na vlastné oči a s tou správnou mapou v ruke.    

Neďaleko, poniže rozhľadne stojí turistická Chata SNP Rozbehy, ktorá poskytuje nenáročné ubytovanie milovníkom prírody najmä v letných mesiacoch – nie je totiž vykurovaná. Viac sa o nej dočítate napríklad na stránke Klubu slovenských turistov mesta Senica .

Ak sa nebojíte ďalších pár metrov stúpania a chcete si vychutnať ešte širší a lepší výhľad, vydajte sa žltou turistickou značkou ku blízkej zrúcanine hradu Korlátka. Budete prechádzať aj lúkou s pekným solitérnym stromom, odkiaľ sú zvyšky hradieb na dohľad. História hradu siaha do 11. storočia – hrad plnil funkciu strážneho hradu Českej cesty, ktorá viedla do českých zemí cez Malé Karpaty, a ktorú často využívali kupci z Trnavy a Badína. Prvým majiteľom bol Konráda Korlath. Spomeniem, že majiteľom hradu bol v 14. storočí Matúš Čák Trenčiansky, neskôr aj uhorský kráľ  Žigmund Luxemburský alebo ďalší kráľ Matej I. Korvín. Posledné písomné správy sú z roku 1740, keď tu drábi strážili väzňov v hradných pivniciach. Hradné panstvo v 18. storočí postupne uprednostnilo bývanie v nižšie položených a pre život príjemnejších a aj pohodlnejších kaštieľoch v blízkej Jablonici alebo v Lieskovom. Hooci bol ešte v dobrom stave, jeho múry zostávajú osamotené a postupne chátra. Jeho najvyššou časťou bola strážna veža, vedľa nej bol palác a nádvorie horného hradu a nechýbali tu ani hospodárske budovy.  Pri vstupe do hradu sa prechádzalo cez most ponad priekopu. Dodnes tu zostali dochované aj zvyšky obvodových múrov horného hradu a časti dolného opevnenia.

Ani z hradu neujde pozornosti tretia zaujímavosť, ktorou sú veterné veže a lopaty veľkých vrtúľ  patriace ku veternej elektrárni v neďalekej lokalite Vápenková skala. Ale nie je to len tak hocijaká veterná elektráreň. Táto sa hrdo pýši prívlastkom prvá veterná elektráreň na Slovensku. Už tu stojí nejaký ten rôčik – vybudovaná bola v roku 2003. Výška veží a veľkosť vo vetre sa krútiacich vrtúľ je fascinujúca – takýchto zariadení nie je na Slovensku veľa. Z Rozbehov ku vrtuliam vedie modrá turistická značka a je to len pár minút. Viac sa o tomto dielku dočítate aj na stránke obce Cerová. Od elektrárne modrá značka pokračuje popod Osečník až ku vodnej nádrži Buková, ktorá sa rozprestiera pod hradbou Malých Karpát, kde dominujú už spomínané najvyššie Záruby a vzdialenejšia Havranica, pričom na hlavný hrebeň sa od nádrže vystupuje cez zrúcaninu známeho Ostrého Kameňa. Neďaleko je aj dedinka Buková, kam vedie z Rozbehov cez roztrúsené kopanice nenáročným terénom pomedzi Tŕstie a Javorový vrch východnejšie položená zelená turistická značka.

Verím, že sme Vás inšpirovali k tomu, aby ste tieto jedinečné miesta navštívili. V tomto prípade nemusíte mať žiadnu skvelú fyzickú kondíciu, treba k tomu len čas a chuť objavovania. A ešte doplním, že tou správnou mapou pre Vás je mapa TM 128 Malé Karpaty – Záruby. Nech sa tu cítite príjemne.