Kasárne nad Makovom

4. 03. 2020Novinky, Tip na výlet

Cez jarné prázdniny vyrážame v sobotu ráno smerom na Kasárne nad Makovom. Od Kopaníc je cesta odhrnutá, ale súvisle pokrytá snehom, a tak nič nenechávame na náhodu a nasadzujeme snehové reťaze. Hore nás víta krásna zimná krajina, sneh ešte z ihličnatých stromov nestihol opadať, a tak je to tu vskutku malebné. Na Kasárne prichádzame cez Lemešnú a Butorky niečo pred desiatou. Je zamračené, ale nesneží a nefúka. Parkujeme pod penziónom Javorník.

 S bežkami v ruke traverzujeme po žltej značke zjazdové dráhy pre lyžiarov a nad horským hotelom Fran na okraji lesa vchádzame do strojovo upravenej bežkárskej trate. Parádička, pre každý smer je tu jedna stopa. Deti s manželom idú na bežkách, ja so sestrou pešo. Tabuľka nás upozorňuje na najvyšší 5. stupeň ochrany. Prechádzame ihličnatým lesom popri prameni a potom vychádzame v krátkom stúpaní do sedla Gežov. To sme už vo výške nad 1000 metrov nad morom. Stopa je perfektne strojovo upravená, pešo ideme v strede medzi stopami. Bežkárov pribúda, niet sa čo čudovať, po predchádzajúcom dni, keď snežilo, sa isto snehové podmienky aj tu zlepšili. V sedle Gežov sa fotíme, ale naši malí bežkári idú predsa len rýchlejšie ako my peší.

 V spätnom pohľade sa ukazuje Veľký Javorník – najvyšší vrchol pohoria Javorníky, ktoré nás dnes celý deň na sprevádzajú. Som rada, že deti majú chuť pokračovať ďalej. Čakajú nás na konci stúpania nad sedlom. Nasleduje zjazd, ktorý je taký akurát, ani rýchly, ani pomalý. Deti výskajú od radosti a vidieť, že sa im to páči. Doprava máme otvorený pohľad na moravsko-sliezske Beskydy a ichvelikány ako Lysá hora, či Radhošť alebo Kněhyně. Výhľady stoja naozaj za to. Terén je chvíľu rovný. Na pár krokoch sa v snehu začíname prebárať, ale potom sa to zlepšuje. Vľavo je bukovo-ihličnatý les, všímame si peknú námrazu na stromoch. Aj v opačnom smere ide veľa bežkárov. Stretávam známeho, a tak sa dáme na chvíľku do reči. Tiež využíva vylepšené snehové podmienky a vytiahol bežky. Volám manželovi a dostávam správu, že bežkári sú už na rozhľadni za Stratencom.

Fíha, sú šikovní. Rýchlo sa rozhodujem, že idem za nimi. So sestrou sa rozdeľujeme, ja pridávam do kroku. Peší turista z Moravy ma utvrdzuje v tom, že je to asi 15 minút. Uvidíme, hlavne, nech sa neprebára. Začína aj víťaziť slnko a počasie sa zlepšuje. Na snehu sa objavujú tiene. Vyberám fotoaparát a cvakám. Pred Stratencom ma čaká krátke stúpanie, ale nie je to nič hrozné. Potom nasleduje mierene klesanie a už vidím pred sebou rozhľadňu, kamenné kríže, drevený prístrešok a aj náučnú tabuľu venujúcu sa obci Papradno so smerovníkom. Deti sa do môjho príchodu stihli posilniť, pred miernym vetrom ich ukryl prístrešok. Robíme si spoločnú fotku. Rozhľadňa nepôsobí bezpečne, niekoľko schodov v rebríku chýba, a tak na ňu ani nevychádzame.

Výhľady na slovenskú stranu sú kvôli vysokým stromom dosť obmedzené. Deti už chcú vyraziť na spiatočnú cestu, a tak sa ešte dohadujeme, že sa v počkáme v penzióne Javorník. V stúpaní mi čoskoro miznú z dohľadu. Dávam do seba multivitamínový džús a vyrážam aj ja. Stretávam ďalších známych, ale dlho sa pri nich nezdržujem. Na pár krokoch sa prebáram, ale potom našťastie už nič. Deti s manželom stretávam nad sedlom Gežov, Evka ide v klesaní na bežkách pomalšie. Sestra mi avizuje, že je už späť na žltej. S Adamkom, ktorý čaká poniže, si dávame čaj a potom nasleduje mierne klesanie po žltej. Od sestry dostávam správu, že v Javorníku uprednostňujú obedujúcich domácich hotelových hostí, aby sme sa skúsili najesť do horského hotela Fran. A tak dávam avízo manželovi. Nahodím prvú kozmickú rýchlosť. Ku hotelom sa vracia viacero bežkárov, vychutnávajú si mierne klesanie. Iní len teraz vyrážajú na bežky.

Počasie sa ešte viac zlepšuje. Všetci sa stretávame vo Frane, kde sa nám podarí nájsť voľný stôl. Deti si pochutnávajú na zaslúženej cesnačke, haluškách a rezni, nám so sestrou stačí káva a mne k tomu ešte pivo. Keď vychádzame na zjazdovku, je modrá obloha a slniečko svieti. Najkrajšia časť dňa. Fotíme sa pred hotelom s Lysou horou a potom schádzame ku autu. Sedlo Lemešná cestou dolu vyzerá v slnku malebne.

Bežkovačka z Kasární smerom na Stratenec, aj vďaka výborným snehovým podmienkam a strojovo upravenej bežkárskej trase, mala svoje nezameniteľné čaro. Od detí sondujem, že sa im veľmi, ale naozaj veľmi páčilo a zjazdy boli super. Sme maximálne spokojní. Vraciame sa autom okolo Melocíka a cez Bytču. Potom, ako sme spoznali lokalitu Kasární a hrebeň Javorníkov, myslím, že táto lokalita hrá v našich doterajších bežkovačkách prím. Okolie Veľkého Javorníka a Kasární nájdete v ponuke máp na mape TM 109 Javorníky, ktorej aktualizácia momentálne prebieha.