Javorníckymi osadami ku rozhľadni Zákopčie

14. 03. 2016Tip na výlet

Iba v roku 2011, a teda celkom nedávno, bola na hrebeni Javorníkov na Marťákovskom vrchu postavená nová kamenná rozhľadňa zvaná Zákopčie. Nenáročná na prístup a zaujímavá aj vďaka pekným výhľadom do okolia. Neveríte?

Hoci až priamo ku rozhľadni turistická značka zatiaľ nevedie, vôbec to nevadí. Môžete využiť tie existujúce značky, ktorých je v jej blízkosti neúrekom. Ku rozhľadni Vás navedú šípky alebo turistami už dobre prešlapané cestičky, veď ich ku rozhľadni chodí nemálo.
My sme si pre prístup ku rozhľadni veľmi obľúbili obec Zákopčie, ktorá sa rozprestiera v severozápadnej časti Javorníkov za Čadcou na Kysuciach. Práve Zákopčie je charakteristické veľkým množstvom osád a naozaj roztrúseným osídlením. Osád tu bolo kedysi až 90, čo je naozaj vysoké číslo. Autom sa dá prísť až ku malému kostolíku v údolí v časti Zákopčie, U Rulcov. Z údolia stúpate hore ku hrebeňu buď po spevnenej ceste, ktorú využívajú pre svoje autá miestni chalupári, alebo lúkami, kadiaľ vedie dobre viditeľná cesta.

Po krátkom stúpaní, ktoré zvládne naozaj každý, sa dostanete na hrebeň Javorníkov ku osade U Trnkov do nadmorskej výšky 740 m n.m.. Tu sa napojíte na modrú turistickú značku. Môžete tu stretnúť pasúce sa býčky alebo kravy. Zhora začínajú byť pekné výhľady aj do širšieho okolia. Na okrajoch lúk, ktoré sú kosené a využívané aj ako pasienky, sa zjari objavujú sedmokrásky, žlté hlávky prvosienok, či podbeľov, ktoré dokazujú, že jar klope na dvere a zime odzvonilo.
Cestička na hrebeni traverzuje zalesnené svahy, a tak rozhľadňu z toho smeru nevidíte. Chodníček je miestami lemovaná jarabinami, ktoré bývajú v jeseni pekne sfarbené do červena. Ak sa otočíte naspäť v spätnom pohľade sa v diaľke stále lepšie ukazuje silueta Lysej hory v Moravsko-sliezskych Beskydoch. Zakrátko sa dostanete pod Marťákovský kopec a zostáva iba vyjsť ku rozhľadni. Stúpa sa lúkami. Netrvá to dlho. Ako prvá sa ukáže strecha rozhľadne, potom celá kamenná veža. Túto vskutku sympatickú rozhľadňu projektoval architekt Stanislav Mikovčák. Ďalším jeho dielkom je rozhľadňa na vrchu Bobovec v Bystrickej doline nad Starou Bystricou.

Na vyhliadku pod strechou vedie točité schodisko. V okienkach na stenách sú malé umelecké plastiky. Tieto dopĺňajú umelecké diela, ktoré sú vystavené voľne v prírode na viacerých miestach v hrebeni Javorníkov. Spod strechy sa Vám v kruhovom výhľade odkryjú výhľady na niekoľko pohorí – tiahly malofatranský hrebeň. Určite si všimnete aj rozložitú Veľkú Raču, ktorá je dominantou Kysuckých Beskýd. Za dobrej viditeľnosti môžete pozorovať aj masív Babej hory a Pilska. V smere na severozápad sa týči už spomínaná Lysá hora a vidieť aj masív Radhošťa. V popredí sú, ako inak, Javorníky.

Od rozhľadne sa dá pokračovať po hrebeni napríklad cez neslušskú osadu Petránky. Je tu pod stromami ukrytý malebný biely kostolík s krížom a plotom naokolo. Iba pár minút naďabíte na výhľadovú Vrchrieku a odtiaľ po modrej značke prídete ku krížu nad ďalšou neslušskou osadou Mičekovci. Tu sa dá posedieť na lavičke a pokochať sa výhľadmi na Malú Fatru a na Jakubovský vrch. Alebo sa zo spomínaných Petránok v opačnom smere dá putovať po červenej značke popod Marťákovský vrch miestnymi osadami až ku malebnej osade Blažkovci. Z hrebeňa cez osadu schádza žltá turistická značka znova do Zákopčia, ale do osady U Holých.

Ak máte radi dlhé výlety a nechcete ešte schádzať z hrebeňa, pokračujte ďalej po červenej značke cez Chotárny kopec a Črchľu. Potom Vás červená značka cez ďalšie osady zavedie až ku horskému hotelu Husárik, z ktorého je to už iba na skok dolu kopcom do Čadce.
Ale verte, aj samotná rozhľadňa a lúky na Marťákovskom vrchu sú pekným cieľom, ak ste sem prišli napríklad s malými deťmi. Zážitok môžete umocniť opekaním špekáčikov, či slaninky v prírode, na ktoré sa dá využiť malá kamenná kruhová stienka s ohniskom. Pri rozhľadni je aj malý krytý prístrešok. Ak sem zavítate v zime, spomínaná červená značka je ako stvorená na objavovanie krás zimnej prírody Javorníkov na bežkách. Je súčasťou známej Beskydsko – Javorníckej magistrály a v zime býva upravovaná. A aby som nezabudla, je vhodná aj pre milovníkov horských bicyklov.
Tak sa príďte na vlastné oči pokochať malebnými a na turistiku nenáročnými Javorníkmi a ich krásnymi roztrúsenými osadami, na ktoré naďabíte doslova na každom kroku. Ak sem raz zavítate, je viac než pravdepodobné, že nezostane iba pri jednej návšteve.