Historická mapa 100 rokov vzniku Československa 1918-2018 je mapový bestseller

29. 10. 2018Novinky

Stalo sa to len nedávno, VKÚ Harmanec vydalo mapu, nie obyčajnú, špeciálnu, limitovanú, ktorá mapuje 100 rokov dvoch národov, ktorých púť bola dlhý čas spoločným príbehom.

Táto krásna historická mapa k 100. výročiu vzniku samostatného Československa, poteší nielen milovníkov našej histórie. Základom tohto exkluzívneho diela je historická mapa Československej republiky z roku 1918 – 1920, obklopená atraktívne pojatými vzdelávacími prvkami, akými sú napríklad zoznamy prezidentov, vývoj meny, štátnych symbolov a hraníc republiky.

Prednú stranu mapy zobrazuje historická mapa spolu s Príbehom Československa, jeho storočnej histórie.

Pohľad na mapu z toho obdobia je fascinujúci. Orava je bez najväčšej slovenskej priehrady a Liptov tiež ešte bez Liptovskej Mary, ale zato so všetkými obcami, ktoré sú už desaťročia zakryté jej hladinou.

Na mape z počiatkov spoločného štátu ešte nie je Partizánske, neexistovali dokonca ani Baťovany – iba dediny, z ktorých toto mesto neskôr vzniklo.

Na mape sa nenachádzajú železničné trate, ktoré začali budovať až v 30. rokoch 20. storočia, napríklad medzi Červenou Skalou a Margecanmi. Naopak, sú tu trasy lesných železníc, po ktorých v súčasnosti zostalo už len pár stôp.

Čo v mape nájdete a čo ju dopĺňa?

Historickú mapu dopĺňajú dobovo ladené vzdelávacie prvky: portréty prezidentov, vývoj peňažnej meny, štátnych symbolov a hraníc republiky. Nechýbajú informácie o významných organizáciách, ktoré boli založené v časoch existencie Československa, alebo v dnešnom období prepájajú ČR a SR.

Zadnú stranu dotvárajú maľované súčasné mapy Českej a Slovenskej republiky s maľovanými dominantami oboch krajín a informáciami o ich súčasnosti.

28.10.2018 sme slávili 100 výročie vzniku samostatného Československa, no a v priebehu tohto dňa sa mapa stala mapovým bestsellerom. Za jeden deň bola skladaná verzia mapy vypredaná a zásoba nástennej verzie sa rýchlo míňa.

Mapu (nástennú) môžete kúpiť v našom e-shope >>