Stalo sa to len nedávno, VKÚ Harmanec vydalo mapu, nie obyčajnú, špeciálnu, limitovanú, ktorá mapuje 100 rokov dvoch národov, ktorých púť bola dlhý čas spoločným príbehom.

Táto krásna historická mapa k 100. výročiu vzniku samostatného Československa, poteší nielen milovníkov našej histórie. Základom tohto exkluzívneho diela je historická mapa Československej republiky z roku 1918 – 1920, obklopená atraktívne pojatými vzdelávacími prvkami, akými sú napríklad zoznamy prezidentov, vývoj meny, štátnych symbolov a hraníc republiky.

Prednú stranu mapy zobrazuje historická mapa spolu s Príbehom Československa, jeho storočnej histórie.

Pohľad na mapu z toho obdobia je fascinujúci. Orava je bez najväčšej slovenskej priehrady a Liptov tiež ešte bez Liptovskej Mary, ale zato so všetkými obcami, ktoré sú už desaťročia zakryté jej hladinou.

Na mape z počiatkov spoločného štátu ešte nie je Partizánske, neexistovali dokonca ani Baťovany – iba dediny, z ktorých toto mesto neskôr vzniklo.

Na mape sa nenachádzajú železničné trate, ktoré začali budovať až v 30. rokoch 20. storočia, napríklad medzi Červenou Skalou a Margecanmi. Naopak, sú tu trasy lesných železníc, po ktorých v súčasnosti zostalo už len pár stôp.

Čo v mape nájdete a čo ju dopĺňa?

Historickú mapu dopĺňajú dobovo ladené vzdelávacie prvky: portréty prezidentov, vývoj peňažnej meny, štátnych symbolov a hraníc republiky. Nechýbajú informácie o významných organizáciách, ktoré boli založené v časoch existencie Československa, alebo v dnešnom období prepájajú ČR a SR.

Zadnú stranu dotvárajú maľované súčasné mapy Českej a Slovenskej republiky s maľovanými dominantami oboch krajín a informáciami o ich súčasnosti.

28.10.2018 sme slávili 100 výročie vzniku samostatného Československa, no a v priebehu tohto dňa sa mapa stala mapovým bestsellerom. Za jeden deň bola skladaná verzia mapy vypredaná a zásoba nástennej verzie sa rýchlo míňa.

Mapu (nástennú) môžete kúpiť v našom e-shope >>

Pin It on Pinterest

Share This