Genius loci Šípskej Fatry

8. 02. 2016Tip na výlet

Poznátpict0184e Šípsku Fatru, ktorá tvorí spojenie medzi Malou a Veľkou Fatrou? Poďte na malé putovanie na majestátny najvyšší Šíp, ktorý kraľuje práve severnej časti tohto pohoria. A ako sa dočítate v článku, nie je to len samotný Šíp, ktorý je zaujímavý. Pod Šípom na Vás čaká ešte jedno úžasné prekvapenie…

Cez Šípsku Fatru preteká rieka Váh – rozdeľuje toto pohorie na dve časti. Tej južnej dominuje rozložitá zalesnená Kopa. Na severe nad Váhom sa týči Šíp. Je to vrchol, ktorý vďaka svojim skalnatým bralám neujde Vašej pozornosti, keď prechádzate popod kopce. Už len pohľad ne neho láka vyjsť hore a obzrieť si výhľady, ktoré ponúka. Výstup naň nie je určite jednotvárny.

V malej obci Stankovapict0126ny začína žltá turistická značka, ktorá vedie najprv celkom pohodovo cez Škutovu dolinu, ktorá je zalesnená. Pri putovaní touto dolinou sa akurát dobre rozohrejete pred ďalším výstupom. Značka čoskoro prichádza do Žaškovského sedla, kde sú lúky a terén sa otvára výhľadom. Tým dominuje v spätnom pohľade najmä spomínaná Kopa. Na lúkach, kde sa pasú v lete aj ovce zo salaša, sa výborne leňoší a relaxuje. Veď ponáhľať sa netreba.pict0239
V sedle sa napája aj zelená turistická značka zo Žaškova, ktorý môže byť tiež dobrým východiskovým bodom na túru. Nad sedlom sa čoskoro ukazujú tabuľky, ktoré označujú Národnú prírodnú rezerváciu Šíp. Tá tu bola vytvorená z dôvodu výskytu vzácnych rastlín a živočíchov na vápencových a dolomitických skalách, ktoré sú vo vyšších častiach. Stúpanie začína byť prudšie, ale rovnomerné. Postupne prechádzame na druhú odvrátenú stranu kopca a stúpame viac zozadu. Najprv vystúpime na najvyšších

Tesne pod vrcholom vychádzame z lesa a z čistiniek môžeme obdivovať krásne výhľady. Sú naozaj jedinečné, v diaľke tróni nezameniteľný Veľký Choč. Dovidieť sa dá aj na Západné Tatry. Registrujeme aj Žaškov a samozrejme Veľkú Fatru. Odporúčam si zobrať na túto túru ďalekohľad alebo fotoaparát s dobrým priblížením, aby ste si mohli tie vzdialenejšie kopčeky priblížiť, je ich naozaj neúrekom. Ploská, Rakytov, či Borišov – to sú iba niektoré. Dolu v údolí sa vinie Váh, nad ktorým sa týči Kopa. Výhľady vpravo ukončuje o niekoľko metro nižší Zadný Šíp, kam ďalej pokračuje značka.
Práve chodník na Zadný Šíp je veľmi zaujímavý pretože vedie okolo množstva skaliek a skalných vežičiek. Miestami je naozaj dosť úzky a treba si tu dávať pozor. Ak pôjdete tadiaľto na jar, môžete v skaliskách zazrieť malebné žlté prvosienky, či modré horce. Na hrebienku sa otvára pohľad aj smerom na sever – na Malú Fatru a jej hlavné dominanty – skalnatý Veľký Rozsutec, trávnatý Stoh a Chleb. Zo Zadného Šípu, na ktorom stojí aj mohutný kríž, máte takmer letecký polkruhový pohľad. V diaľke vpravo sa ukazujú aj Martinské hole a pod nimi Turčianska kotlina.
Zostup dolu zo Šípu je značne prudký, a tak niektorí volia práve opačný smer výstupu, aby týmito miestami radšej klesali, a nie stúpali. Zostup preverí Vašu kondíciu a stav kolien, ale na konci Vás čaká milé prekvapenie – práve kvôli nemu volíme tento smer.

Je ním malebná osada Podšíp. Tvorí ju niekoľko dreveníc, nad ktorými sa týčia skalky hrebeňa Šípu. Vytvárajú úžasnú kulisu. Sú tu lúky, ako stvorené na oddych, či opekačku. Okrem Šípu môžete obdivovať aj Malú Fatru, ktorá sa na týchto miestach ukazuje v celej svojej kráse. Pre malé deti môže byť iba samotný Podšíp pekným cieľom, kde sa budú môcť vyšantiť a vybehať do sýtosti. Ak sem raz zavítate, miesto si Vás podmaní svojim genius loci a budete sa sem chcieť znova vrátiť. Odporúčam tieto miesta navštíviť na neskorú jar, keď už aj tu stromy kvitnú nabielo a všetko sa zelená. V Podšípe určite nebude veľa turistov a je možné, že vystihnete chvíľu, keď tu budete jediní turisti. Od osady vedie chodník lesom dolu do Stankovian, kde sa treba vrátiť, ak ste prišli autom. Ak nie, pokračovať môžete aj po žltej značke do Dierovej.