Cyklo okolím Bratislavy

9. 10. 2019Novinky, Tip na výlet

Využívame pekné jesenné počasie, ktorého teploty ešte dovoľujú sadnúť na bicykel a vydávame sa na cyklistický výlet. Vyrážame priamo z Bratislavy, z časti Karlova Ves, od botanickej záhrady. Odtiaľto sú našimi pomocníkmi iba bicykle a sila našich nôh a paží.

Prechádzame z Patrónky cez Železnú studničku. Prvú prestávku si robíme pri jazierku v lesoparku, kde je vľavo odbočka na Kačín. Ideme cez pracovný deň, nikoho tu nestretáme. Pokračujeme ďalej miernym stúpaním až ku Slivovi, kde zisťujeme, že už od začiatku leta funguje bufet. Neodolávame a aspoň malou kofolou využívame jeho bufetu. Všímame si, že interiér chaty sa ešte renovuje. Od bufetu nás čaká pokračujúce stúpanie na Biely Kríž, kam vychádzame na bicykloch od Botanickej záhrady za hodinku a pol. Zvládli sme to!!!

Na Bielom kríži sú od leta tiež novinky pre tých, ktorí sem zavítajú. Služby tu poskytuje nový bufet, ktorý má aj priľahlú horáreň Biely Kríž, kde sa dá ubytovať – poskytujú 15 lôžok v 4 samostatných izbách, ktoré všetky majú vlastné sociálne zariadenie a TV. Je tu bezplatné Wifi a parkovanie priamo pred horárňou. Aj tu sa na chvíľku zastavujeme a ochutnávame výbornú kávičku, malé pivko a jednoduchý domáci puding s banánom. Chutí výborne. Je skvelé, že tu ožili aj ubytovacie služby, je to hojne turistami a cyklistami navštevované miesto.

Odtiaľto pokračujeme na Veľký Javorník s nadmorskou výškou 594 metrov nad morom, ktorý je najvyšším výškovým bodom na našej trase. Ďalej pokračujeme asfaltkou a odbočujeme doprava, kde nás čaká asi 5 km dlhý zjazd smerom do Jura pri Bratislave. Asfaltka je miestami dosť rozbitá, a tak si treba dávať pozor.

Svätý Jur je malebné mestečko s viac ako 700 ročnou vinohradníckou tradíciou, ktoré vás očarí ešte aj v tomto čase množstvom krásnych muškátov na námestí. Poteší nielen milovníkov histórie, ale aj prírody, aktívnej turistiky, vinohradníctva, či vinárstva. Nájdete tu viaceré pútavé miesta, ako napríklad gotický kostol Svätého Juraja, evanjelický kostol, morový stĺp so súsoším svätej trojice, kostol najsvätejšej trojice, piaristický kláštor a iné zaujímavosti.

My sa rozhodujeme pokračovať odtiaľto ku Ivánke pri Dunaji. Napájame sa na Šúrsky kanál, ktorý sa začína južne od Pezinka. Je napájaný Blatinou a vodami stekajúcimi z pohoria Malých Karpát. Kanál tečie paralelne so železnicou smerujúcou do Bratislavy a následne sa stáča na juhovýchod. Vlastný kanál sa potom končí medzi Ivánkou pri Dunaji a Zálesím.

Šúrsky kanál nás privádza do Ivánky pri Dunaji. Je už poobedie, a tak si tu dávame obednú prestávku, aby sme zahnali hlad. Rozhodujeme sa pre skvelé langoše s cesnakom a syrom v Miki občerstvení na Námesti sv. Rozálie 6. Po chrumkavých langošoch sa len tak zaprášilo, veď nám z cyklistiky riadne vytrávilo. A keďže langošáreň má spoločný dvor aj s cukrárňou, za obedom nechýba ani sladká bodka.

Z Ivánky pri Dunaji pokračujeme ďalej k pomníku, kde zahynul M. R. Štefánik. Pomník je postavený v tvare pravidelného ihlanu podľa návrhu známeho architekta Dušana Jurkoviča. Táto menšia mohyla v porovnaní s tou, ktorá bola vybudovaná na Bradle, vznikla na mieste, kde v máji 1919 našli havarované lietadlo s mŕtvymi telami M. R. Štefánika a ďalších troch členov jeho sprievodu. Areál je obohnaný zemným valom s pôdorysom v tvare obdĺžnika, ktorý je na dvoch miestach prerušený cestou. Pietne miesto dotvárajú listnaté košaté lipy.

Od pamätného miesta pokračujeme cyklotrasou pri bratislavskom letisku a napájame sa na cyklotrasu, ktorá smeruje do Vrakune. Tam pokračujeme cyklotrasou popri Malom Dunaji. Táto časť je veľmi pekná a je tu aj dosť veľa cyklistov. Do Karlovej Vsi sa dostávame cyklotrasou vedúcou cez Prístavný most, za ktorým odbočujeme doprava a prichádzame až k Mostu SNP, kde sa napájame na cyklotrasu, ktorá vedie po pravom brehu Dunaja. Naša trasa mala celkovo 63 kilometrov.

Dnešná cyklotrasa nebola na prevýšenie až tak náročná, skôr išlo o dlhšiu trasu. Tiahlejšie stúpanie bolo len na Biely Kríž, čo sa dá zvládnuť na ľahšom prevode. Odmenou za šlapanie je pekná príroda s možnosťou skvelého občerstvenia na Bielom kríži. Veľmi pekný je zjazd smerom do Jura pri Bratislave, ktorý si vychutná naozaj každý cyklista. Lokality, ktorými sme prechádzali, majú množstvo pamiatok, a tak sa dá spojiť cyklistika s kultúrou, záleží len od vás, čomu dáte prednosť. Trasu odporúčam aj menej zdatným cyklistom. V prípade potreby sa dá trasa skrátiť a prispôsobiť vašej kondícii a voľnému času, ktorý máte k dispozícii. Prajem veselé a zaujímavé jesenné kilometre na bicykli.