Cyklistika z Bobrovca cez Poľovníkov vodopád na Trnovské háje s deťmi 

30. 08. 2022Novinky

Rada by som dala tip na podhorskú cyklistiku v regióne Liptov pre rodiny s deťmi, ktoré sa venujú cyklistike a zvládnu aj trošku stúpanie do kopca. Toto leto sme objavili na horských bicykloch pekné končiny pod Západnými Tatrami nad obcou Bobrovec. Inšpiráciu nám dala liptovská koruna vrchárska. Altánok na Trnovských hájoch, kadiaľ sme prechádzali,  bol jedným z detských cieľov roka 2022, stačilo len upraviť trasu podľa možností detí. Pohybovali sme sa po cyklotrase Podtatranskej cyklomagistrály č. 007 a po zelenej cyklotrase 5488, začínali aj končili sme v Bobrovci. Povrch bol spočiatku asfaltový, neskôr prešiel na spevnenú kamienkovú cestu.

Auto sme zaparkovali pri malej prírodnej  nádrži Bobrovec, pri ktorej sme sa plánovali po cyklistike zastaviť a namočiť sa do vody. Všetci sme mali horské bicykle. Od nádrže vychádzame po pomerne širokej asfaltovej ceste na Bobroveckú Vápenicu – je to križovatka aj turistických ciest, východzí bod napríklad na Chatu pod Náružím, či Babky. Obzeráme výhľady, vyššie vrcholy ešte líže oblačnosť. Pri smerovníku je upozornenie na medvede, tak sa s deťmi dohadujeme, že sa budeme držať spolu a na dohľad. Nad Vápenicou nás čaká strmšie stúpanie. Našťastie, iba pár metrov povyše je kaplnka a krížová cesta, a tak sa tu zastavujeme – je to pekné miesto, škoda by ho bola vynechať. Potom pokračujeme ďalej, dávame tie najľahšie prevody, až odbočujeme z modrej turistickej značky vedúcej na Chatu pod Náružím doľava – smerujeme ku ďalšiemu lákadlu na trase – Poľovníkovmu vodopádu. 

Po krátkom zjazde sa objavuje šípka pri ceste, tu treba odbočiť ku vodopádu doprava. Nad nami je chatka s posedením a kúsok nad ňou prichádzame ku vodopádu. Je veľmi pekný, steká popred skalnú stenu. Sme tu my a ešte jedna rodinka. Robíme si fotky na pamiatku a schádzame naspäť na cyklotrasu. Po necelom kilometri sa mení povrch na spevnenú cestu s kamienkami. Sme už v celkom slušnej výške a začínajú sa ukazovať pekné výhľady ku Nízkym Tatrám. Približujeme sa ku vrchu Hájec, za lúčkami s peknými senníkmi odbočujeme doľava po zelenej cyklotrase 5488. Dosahujeme v stúpaní najvyšší bod trasy vo výške niečo nad 900 metrov nad morom. Zakrátko prichádzame k pomerne veľkému altánku Trnovské háje. Tu si robíme prestávku na jedlo, popri tom obzeráme výhľady. Rozhodujeme sa pokračovať po zelenej cyklotrase ďalej a okolo Slatviny urobiť malý okruh. Stretávame jedného cyklistu, ktorý naťažko ide opačným smerom. Prechádzame peknými lúčkami s posedom, míňame odbočku na Liptovské Matiašovce. Scenéria sa mení, po ľavej strane sa pri stúpaní ukazujú Chočské vrchy. Veľmi sa nám tu páči. Uzatvárame okruh. Počasie sa medzitým zlepšilo, výhľady na Nízke Tatry sú čoraz krajšie a zlepšilo sa to aj nad Západnými Tatrami.

Deti už vedia, čo ich na spiatočnej ceste čaká. Najviac sa tešia na zjazdy, ku Bobroveckej Vápenici to spustia, čo to dá.  Majú pred sebou vidinu sľúbeného neskoršieho obeda v horskom hotely Mních, ten je dokonale ukrytý medzi stromami. Obedujeme na terase vonku. Potom nás čaká zjazdík do Bobrovca, pri ktorom nám pózujú kravky, ktoré sa popri ceste navracajú z paše. Míňame aj odbočku ku hotelu Pastierska – toto miesto navštívime niekedy inokedy, už nám to časovo nevychádza. Kým manžel dáva bicykle na nosič, ideme sa ovlažiť do vody. Dnes zostalo chladnejšie, a tak sa tu neponárame celí, ale aj tak sme spokojní. Je tu iba máličko ľudí a aj odtiaľto si užívame pekné scenérie na kopce nad nami, aj s vysmiatym Barancom. 

Trasa bola pre deti tak akurát, a myslím, že si ju deti celkom užili. Najviac morálu to chcelo na začiatku pri stúpaní nad Bobroveckou Vápenicou, kde to bolo na krátkom úseku najstrmšie. Od Poľovníckeho vodopádu sa trasa vlnila. Potešili nás pekné scenérie na trase s pohľadmi na Západné Tatry, Nízke Tatry a Chočské vrchy. Šelmy sme nestretli žiadne, tak si myslím, že deti sú asi dobrá plašička na medvede. Pre menšie deti môže byť vhodným cieľom samotný vodopád. Každopádne, na Liptove je pre cyklistiku s deťmi z čoho vyberať.