Cyklistický okruh z Novej Bystrice popod Brýzgalky do Vychylovky

17. 12. 2021Novinky, Tip na výlet

Rada by som sa s Vami podelila o skvelý cyklotip v pohorí Kysucké Beskydy, ktorý bol pre nás rozlúčkou s cyklistickou sezónou na tento rok. Vybrali sme sa sem začiatkom novembra, keď jesenná príroda hýrila tými najkrajšími farbami a pekné počasie nás odmenilo ďalekými výhľadmi.

Naša trasa začína na Bystrickej cyklotrase pri cyklosmerovníku Nová Bystrica, odbočka do Veľkého Potoka vo výške 514 metrov nad morom. Ide o cyklotasu CZT – 2433. Prechádzame cez osadu Veľký Potok a postupne nechávame domčeky za nami. Stúpanie je tiahle a dlhé asi 7 km, kým sa príde do sedla Veľký Potok. Strmšie stúpanie je na krátkom úseku na esíčku nad horárňou Veľký potok, ale nie je to nič, čo sa nedá zvládnuť. Vytrénovala nás domáca cyklotrasa z Kysuckého Nového Mesta popod Tábor, kde sme od začiatku roka boli veľakrát. Tešíme sa, že svahy okolitých kopčekov sú krásne sfarbené jesennými farbičkami, najkrajšie sú žlté smrekovce opadavé. Pri cyklosmerovníku Veľký Potok dosahujeme výšku 791 metrov nad morom. Tu odbočujeme doprava ku sedlu pod Brýzgalky. Na tiahlom traverze na ďalších necelých 4 kilometroch nastúpame ešte asi 100 výškových metrov. Tu je to už veľmi príjemná cyklistika, stúpanie si ani neuvedomujeme. Prichádzame na miesto, kde sa dá pekne pozorovať hrebeň vedúci ku Kýčere, a tak sa zastavujeme.

Aj Kýčera je miestom, kam sa dá vyjsť na bicykli cez Klubinskú a Ráztockú dolinu, bicykel sme tu tlačili iba v závere. Kocháme sa pohľadmi na Kysuckú vrchovinu, z ktorej vytŕča vpravo vysoká a majestátna Ľadonhora. Nechýba ani Malá Fatra a jej kopčeky. Popri ceste sú pekné vysoké suché trávy a veľkým plusom je, že vôbec nefúka. Prichádzame do sedla Pod Brýzgalkou, kde je náučná tabuľa. Sme vo výške 900 metrov nad morom. Od poslednej návštevy tu pribudla drevená výhľadová lavička. Ku chalúpkam, ktoré sú povyše a zo sedla ich nevidieť, dnes nejdeme. Brýzgalky sme navštívili pešo asi pred mesiacom. Po krátkom oddychu pokračujeme ku rampe poniže, za ktorou je skvelý kvalitný asfalt. Odtiaľto vidíme chalúpky Brýzgaliek a aj turistický prístrešok, ktorý stojí na začiatku osady s jedinečnými cholvarkami. Oblačnosť sa zdvihla, vidíme tak napríklad aj Šípsku Fatru a keď sa trasa viac stočí na severovýchod, odhaľujú sa pohľady ku Orave. Pri ceste je druhá výhľadová drevená lavička. Potom začíname klesať, a keďže to bude dlhšie klesanie, tak sa priobliekame, aby nám nebola zima. Nechýba ďalšia rampa, ktorá je otvorená a tak popri horárni vchádzame do osady Šadibolovci. Poniže je cyklosmerovník, zľava prichádza žltá značka od Gazdovského dvora na Konci sveta. V klesaní pokračujeme do Vychylovky, časť Pavelkovia – to sme vo výške asi 580 metrov nad morom. Napájame sa na hlavnú cestu. Popri náučnej tabuli Vychylovských prahov sa vraciame do Novej Bystrice. Rieku Bystrica prechádzame pri mostíku na mieste, kde je parčík a detské ihrisko s vežičkou. Na druhej strane je cyklosmerovník Nová Bystrica – Lávka, vľavo je futbalové ihrisko. My odbočujeme doprava. Povedľa Bystrice s pohľadmi na kostol sa čoskoro dostávame ku autu, kde náš okruh končí.

Okruh odporúčam všetkým milovníkom cyklistiky, ktorí sa neboja tiahlych dlhších stúpaní. Na trase budete odmenení krásnymi výhľadmi a aj dlhým zjazdom. Je to trasa, kde si budete môcť vychutnať kľud a pokoj, určite tu nestretnete davy ľudí.