Cez Považský hrad na pútavé Klapy

10. 03. 2016Tip na výlet

Horné Považie skrýva mnoho pekných miest. Nenápadným, ale zato veľmi vďačným miestom, scenéricky ako aj výhľadmi, je skalnatý hrebeň s názvom Klapy. Možno ste o tomto kopčeku počuli, a možno nie… Cestu na toto vskutku malebné miesto môžete spojiť aj so zastávkou na jednom z hradov Považia, a síce Považskom hrade.

Zaujíma Vás, kadiaľ sa na pútavé Klapy dostanete? Ak nechcete obísť cestou ruiny Považského hradu, najlepšie je začať výlet v Považskom Podhradí. Tu sa napojte na žltú turistickú značku, ktorá začne pomaličky stúpať ku hradu, ktorý budete mať po pravej strane. Turistická značka na hrad priamo nevedie, ale cestička ku nemu je dobre viditeľná a samotné hradby Vás v teréne navedú. Ak prejdete ku okrajom hradieb, vychutnáte si pekné výhľady na Vážsku kotlinu od Považskej Bystrice až po Bytču. Oproti hradu na druhej strane Váhu sa týči malebný Veľký a Malý Manín. Medzi nimi vedie Manínska tiesňava. Výhľady na okolitú krajinu navždy zmenilo vybudovanie diaľnice D3 do Žiliny. Hrad sa na brale týči od konca 13. storočia. Bol postavený ako odpoveď na vpád Tatárov na Slovensko. Hrad sa nazýval aj Bystrica a bol kráľovským hradom.

Pod hradom sa nachádza aj kaštieľ, po vybudovaní ktorého bol hrad už opustený.
Od hradu značka stúpa do sedla Lopatina, odkiaľ až po sedlo Klapy žltú značku vystrieda modrá. Nakoľko prechádzate listnatými lesmi a na chodník veľmi slnko nesvieti, môže sa stať, že na týchto miestach bude po prípadnom daždivom počasí mokro. Ale nezúfajte, treba vydržať, Klapy za to určite stoja. Akonáhle sa dostanete na okraje lúk, pekné scenérie Vás už neopustia a Klapy budú stále bližšie a bližšie. Pred sedlom Klapy prechádzate okolo malej osady Záklapie, ktorú tvorí iba niekoľko domov. Je to naozaj malebné miesto, vhodné na odpočinok alebo leňošenie v tráve. Ak budete s malými deťmi, na lúkach naokolo sa dá dokonale vyšantiť a vybehať. Tesne za Záklapím vedie cestička peknou slivkovou alejou.

Zo sedla Klapy odbočuje na vrchol Klapov žltá značka. Mimochodom, miestny názov je aj Cigánka, Klape alebo Klapé. Názov je odvodený od nemeckého skala – klippen. Modrá turistická značka vedie ďalej hrebeňom cez Chrcholinec, Orgoňovu Kýčeru až ku Malému Javorníku, kde končí.
Zo sedla vedie nahor strmý, ale našťastie krátky úsek lesom. Ak sem prídete v období, keď budú stromy bez listov, ukážu sa Vám zhora pekné výhľady. Na to, aký je to nenápadný kopček, sú výhľady naozaj pestré. Z vrcholu môžete obdivovať Hradište, Záklapie a miesta, ktorými ste pod skalné bralo

Klapov priciputali. Na obzore sa ukazuje Ľadonhora a hrebeň Stien na Kysuciach. Viac vpravo sa týči hrebeň krivánskej Malej Fatry a pred ním v popredí Súľovské vrchy s Bradou a hrebeňom Kečky. Vpravo vzadu za Manínmi sa ukazujú rozložité Martinské hole. Samozrejme nechýba ani pohľad na Považskú Bystricu, či malofatranský Kľak. Pohľady na vodnú nádrž Nosice sú veľmi pekné. Pozorovať sa tu dá zakrivenie nádrže. V diaľke sa ponad nádrž týči silueta Vršatských bradiel, nad ktorými sa čnie Chmeľová – druhý najvyšší kopec Bielych Karpát.
Ak sa nechcete na spiatočnej ceste vracať znova do Považského Podhradia, v sedle Lopatina neodbočujte, ale pokračujte po modrej značke. Nad Orlovým budete prechádzať okrajmi lúk, na ktorých Vás môžu sprevádzať aj pasúce sa ovce z blízkeho salaša. Značka prechádza Orlovým a končí na železničnej stanici v Považskej Bystrici, kde máte možnosť využiť vlakové, či autobusové spojenie pre návrat domov.

Veríme, že sa Vám na Klapoch, Považskom hrade alebo hocikde inde, kam zavítate, bude páčiť a že sa sem budete radi vracať