Vo väčších mestách môžu byť vhodným miestom na prechádzku botanické záhrady. Aj tie sú v tomto období pastvou pre oči, pretože tu začínajú kvitnúť rôzne rastliny a zelenať sa stromy. Ich výhodou je, že na jednom mieste tu nájdete širokú paletu rôznych druhov. Aj v našom hlavnom meste v Bratislave sa nachádza botanická záhrada. Poďme sa na ňu a jej priľahlé okolie bližšie pozrieť.

Botanická záhrada sa nachádza v Karlovej Vsi. Jej lokalita je ohraničená mostom Lafranconi, električkovou traťou a riekou Dunaj. V meste vytvára tú správnu oázu pokoja – samotná botanická záhrada má charakter parku. Keď skončí obdobie, keď je pre koronavírus ešte zatvorená, pokojne ju môžete navštíviť aj v rámci obyčajnej prechádzky. Možno neviete, ale história botanickej záhrady sa začala písať v roku 1942 počas 2. svetovej vojny. O jej vybudovanie sa zaslúžil vtedajší prednosta botanického ústavu profesor František Nábělek a išlo vôbec o prvú botanickú záhradu na Slovensku.

Vonkajší areál botanickej záhrady je ako stvorený na prechádzku. Časť za vstupom vľavo, situovaná najbližšie ku električkovej trati, bola vybudovaná neskôr, celková plocha sa zväčšila. Je tu využitý každý priestor. Sú tu rôzne kríky, stromy a vždy tu nájdete niečo kvitnúce. Je to pastva pre oči a ak radi fotografujete, na svoje si tu prídete tiež. Ak nie ste botanikmi, nezúfajte, rastliny a kríky sú označené malými tabuľkami. Okrem vonkajšieho areálu sú tu aj skleníky. Tieto pribudli do botanickej záhrady neskôr a boli vybudované pre exotické rastliny. Tie nás ako deti lákali asi najviac. Nájdete tu napríklad skleník s kaktusmi – nestačili sme sa čudovať, akými peknými kvietkami vedia zakvitnúť. Pútavý je aj skleník tropickej a subtropickej flóry, kde sme si užili vysokú poriadnu vlhkosť a videli džungľu podobnú tej pravej.

Pastvou pre oči tu boli rôzne exotické kvety čarokrásnych farieb a tvarov. Keď sme vyšli von, uvedomovali sme si, aký máme suchý vzduch. Kľudne sa do botanickej záhrady vyberte aj s deťmi alebo s kočíkom. Tie naše deti najviac lákalo menšie jazierko s kačičkami a korytnačkami. Ale aj menšie ihrisko, kde sa dá vyšantiť, obľúbené boli najmä hojdačky. Na voľných zelených plochách a chodníkoch si deti mohli zabehať. Mnohé mamičky, ktoré bývajú blízko, využívajú tento priestor častejšie napríklad na kočíkovanie – je možnosť kúpiť si neprenosnú ročnú permanentku. A aké je okolie Botanickej záhrady? Popod most Lafranconi za krátku chvíľu prídete na nábrežie Dunaja a môžete sa kochať pohľadom na jeho upokojujúcu hladinu. Ak zabočíte od vchodu botanickej záhrady doľava, zídete do Karloveskej zátoky. Je to tiež príjemné miesto na prechádzku. Hladina vody v zátoke býva pokojnejšia a tichšia. Lokalita je dôležitým miestom pre všetkých milovníkov vodných športov. Už o takomto čase tu môžete vidieť vodákov, ktorí pokojnejšie vody zátoky využívajú na vodné športovanie v bočných ramenách smerom do Devína. Niektorí sa vracajú naspäť po hlavnom toku Dunaja. Ak sa vydáte pešo doprava smerom na Devín, mali by ste vedieť, že pri Riviére pri Devínskej ceste sa nachádza zaujímavé Vodárenské múzeum. Spomínam ho aj preto, že aj tu je pomerne veľká plocha vyhradená detským ihriskám a športoviskám – je tu malá veža, preliezačky, plocha na hranie futbalu, či hojdačky. Poniže ihriska sa tiež dajú nájsť pekné tiché miesta pri Dunajskom ramene.

Ale na svoje si prídete aj keď sa vydáte opačným smerom – môžete sa prejsť po ľavom nábreží Dunaja smerom ku River Parku. Môžete prejsť aj cez most Lafranconi ponad Dunaj. Z pravej časti mosta vyhradenej pre peších sa otvoria pohľady aj do blízkeho Rakúska, z ľavej časti uvidíte zhora časť nábrežia Bratislavy. Po prejdení mosta sa na druhej strane oplatí zísť na hrádzu, ktorá vedie popri Dunaji. Toto miesto je hojne využívané aj cyklistami, a tak tu určite nebudete sami. Ak zídete pod hrádzu, bližšie ku Dunaju, ľudí tu bude menej. Naspať sa dá vrátiť cez Most SNP alebo cez vzdialenejší nový Most Apollo – záleží len na Vás.
Verím, že sme Vás inšpirovali, že pekné miesta sa dajú nájsť aj v našich väčších mestách, a to nemusíte ísť ani nikam ďaleko. V bratislavskej botanickej záhrade sa dá dokonale zrelaxovať a zabudnúť na starosti bežného dňa. Ak sa vám návšteva botanickej záhrady máli, pokojne nasmerujte vaše kroky na blízke nábrežie Dunaja, či do Karloveskej zátoky. Prajem Vám príjemnú prechádzku v jarnej prírode, ktorá sa v tejto lokalite už pomaly a isto začína podobať skôr na leto ako na jar.