Bytčianska výhľadňa v Súľovských vrchoch

21. 12. 2020Novinky, Tip na výlet

Počas tejto jesene vyrástla na lúkach nad časťou Hrabové, ktoré patrí ku Bytči, nová netypická Bytčianska výhľadňa. Pekné víkendové počasie nás koncom novembra vylákalo práve sem – v Súľovských vrchoch sme už dlho neboli a nová rozhľadňa je pre nás lákadlom. Tešíme sa.

Autom parkujeme hneď na začiatku Hrabového pri Coop Jednote. Výhľadňu sme si všimli z prístupovej cesty, a tak máme aspoň približnú predstavu, kde budú smerovať naše kroky. Prebieha testovanie, neďalekoje odberové miesto. Potom púta našu pozornosť turistický smerovník. Na začiatku nás vedie miestna modrá turistická značka – smerovník je jej začiatkom. Míňame hasičskú zbrojnicu a miestny kostolík, uličky sú tu dosť úzke, zľava aj sprava sa za domčekmi zvažujú svahy. Neskôr odbočujeme a pokračujeme cestou povyše, až prichádzame ku miestnemu domovu dôchodcov. Ešte pár krokov, a potom modrú značku striedajú šípky s názvom Bytčianska výhľadňa. Tak sa nimi nechávame viesť. Vychádzame z Hrabového, míňame drevené stodoly, ktoré stoja v záhradách. Prechádzame alejou stromov a objavujú sa tabule náučného chodníka vedúceho ku rozhľadni.

Vychádzame na lúku a na nej povyše stojí nové dielko. Rozhľadňa je vo farbách erbu Bytče. Nie je vysoká, a má to svoj dôvod. Nie je to typická rozhľadňa, na aké sme zvyknutí. V skutočnosti je jej vrchná časť pohyblivá a postavená na spôsob pákovej hojdačky. Vychádzame po niekoľkých schodoch. Je nás tu zvedavcov viacej. Mladšie dievča aktívne prebehuje z jednej strany plošiny na druhú. Zmena váhy je dostatočná na to, aby sa hojdačka naklonila do opačnej strany, a tak si môžeme naživo vyskúšať živé hojdanie. Nuž, nie je to zlý nápad, ale zakaždým, keď hojdačka narazí na spodnú pevnú nepohyblivú časť, ozve sa celkom slušný hluk, ktorý sa rozlieha doširoka. Tak si vravím,že tlmenie nárazov mohlo byť lepšie vyriešené, aby bola hojdačka tichšia. Uvidíme, ako sa jej bude dariť. Efektná zraková rozhľadňa nad blízkym Súľovom už na lúke nestojí, tak verím, že toto dielko tu vydrží plniť svoj účel dlhšie.

Schádzame dolu a obzeráme si výhľady. Pod nami sa ukazuje diaľnica a za riekou Váh sú to, ako inak, Javorníky s najvyšším  Veľkým Javorníkom. Ukazuje sa biely kostolík pri Kotešovej a za Bytčou dolina s Kolárovicami, kadiaľ zvykneme smerovať autom do pohraničnej oblasti – na hraničnú Bumbálku, či do Karlovíc v Beskydoch. Vpravo sa v Súľovských vrchoch ukazuješpicatá Brada – jej vrcholové skalky trčia z hrebeňa, a dá sa tak ľahko spoznať. Ku rozhľadni sa dá prísť aj cez menšiu alej sprava, po chodníčku mimo turistickej značky. Poniektorí návštevníci ho využívajú a schádzajú chodníkom naspäť do Hrabového. Obzeráme si aj samotnú Bytču a jej pamiatky. To sú ďalšie miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Keďže samotná prechádzka ku výhľadni je krátka, od hojdačky vychádzame do lesíka nad ňou na kopček Nad Skalkou a po hrebienku sa vydávame doľava. Prechádzku si predĺžime. Chvíľu ideme lesíkom, kde vidíme naľavo od chodníka malú lesnú chatku a rodinku, ktorá sa tu chystá opekať. Potom vychádzame na lúky, z ktorých sú pekné výhľady. Tráva v tieni je pokrytá námrazou, povyše vidíme drevený kríž, okolo ktorého prechádzame. Prichádzame do sedielka, kde schádzame trochu poniže. Podľa mapy by sa tu mala nachádzať modrá značka, po ktorej sme išli na začiatku. Bez problémov ju nachádzame. Z lúk je vidieť časť Tmavú a Húštie a ďalšie zaujímavé skalky. Tie sú na hrebienku nad neďalekým Hlbockým vodopádom, ktorý sa ukrýva v doline. Výlet až na Bradu, kam by nás doviedla modrá značka, si nechávame na inokedy. Po modrej značke sa vraciame naspäť do Hrabového. Míňame Vincin Laz, kde stojí malý domček. Kúsok za ním nachádzame prameň a miesto na posedenie. Vidíme aj stádo mladých hnedých pasúcich sa býčkov. Do Hrabového sa vraciame ku domovu pre seniorov, kde je aj malá zvonička. Je tu pomerne veľa ľudí smerujúcich ku rozhľadni. Zakrátko tu neplánovane stretávame známych, a tak ešte hodnú chvíľu sa s nimi rozprávame. Asi sme tu stáli riadne dlho, keď sa rozlúčime a pohneme sa ku autu, tak zisťujeme, že sme celkom slušne premrznutí. V aute sa zahrievame a ja si dávame oneskorene aj kávu z termosky.

Výhľadňa je pekným spestrením nenáročných vychádzok do okolia Hrabového v Súľovských vrchoch. Pekné výhľady sú aj zo samotného okolia výhľadne.  Výlet bol pre nás zistením, že čo ponúknuť turistom a milovníkom prírody majú aj menej známe miesta Súľovských vrchov. Ak by sa Vám výlet k tejto Bytčianskej vyhľadni málil, neďaleko je na druhej strane Váhu ďalšia rozhľadňa nad Svederníkom, či nad Divinkou. Prajem Vám dobrodružné objavovanie.