Bystrická dolina – naj pre cyklistiku s deťmi

21. 06. 2021Novinky, Tip na výlet

V tomto článku by som sa chcela venovať skvelej cyklotrase v Bystrickej doline, ktorá bola vybudovaná v roku 2012. Blíži sa leto, s ním prázdniny,  a tak bude viac času na koníčky. Pre tých, ktorí radi obdivujú krásy zo sedla bicykla, je práve táto dolina skvelý tip na cyklistiku. A bez váhanie sem môžete zavítať aj s detskými milovníkmi cyklistiky.  

Nám sa cyklotrasu podarilo prebicyklovať v jedno júnové predpoludnie takmer celú, z Krásna nad Kysucou do Novej Bystrice a naspäť v dĺžke takmer 40 kilometrov. Čo je dobré vedieť, predtým, ako sa sem pôjdete pozrieť? Je to cyklotrasa, kde okrem cyklistov a korčuliarov, prípadne mamičiek s kočíkmi nestretnete žiadne autá. Cesty pre autá sú od cyklotrasy vzdialené, a tak ich vôbec nevnímate. Pred Starou Bystricou križujete cestu pre autá medzi Lutišami, resp. Radôstkou a Starou Bystricou. 

Prevýšenie na trase, ktoré cítite v smere jazdy hore dolinou, je iba veľmi mierne a na dlhej vzdialenosti ho takmer ani nezbadáte. To môže byť motivujúce najmä pre deti, ktorým sa bicyklovanie do kopca pochopiteľne nemusí páčiť. Vedzte, že ak sa aj nájde nejaký briežok do kopca, nie je dlhý, a zakrátko ho vystrieda rovinka. Na spiatočnej ceste sa prirodzene, prakticky veziete dolu dolinou, a je to tak jednoduchšie a menej náročné a na prejdenie rovnakej vzdialenosti potrebujete menej času. Takže cyklotrasa je bezpochyby ako stvorená pre rodiny s deťmi, a to bez ohľadu na to, či už bicyklujete alebo s bicyklovaním iba začínate. Moje dve deti sa práve na tejto cyklotrase naučili bicyklovať – využívali sme na to zo začiatku aj ťahaciu tyč.

Cyklotrasa nie je jednotvárna, to ocenia najmä dospelí, a scenérie, ktoré sa striedajú pri trase, sa často menia. Niekedy máte zľava aj sprava stromy, a výhľad je obmedzený, inokedy idete lúkami a výhľady sú otvorenejšie. Dlhšie je otvorený priestor napríklad pri Klubine, kde sa v tomto čase popri trase nachádzajú krásne šťavnaté lúky, ktoré najmä v júni zdobí kvetena vskutku pestrých farieb. Pekné lúky sú aj pri Novej Bystrici, kde prechádzate aj pomedzi obytné domčeky, a tak tu treba spomaliť a rátať aj s domácimi.

Spestrením na trase sú drevené lávky ponad rieku Bystrica, ktoré sú na uvedenom úseku dve, za Klubinou a pred Starou Bystricou. Tu sa odporúča z bicykla zísť, ale ak oproti nikto nejde a nemusíte sa nikomu vyhýbať, v pomalom tempe sa dá cez lávku aj prebicyklovať. Z lávok poteší pohľad na vodnú hladinu Bystrice, ktorá je sprievodcom na trase. Niekedy je bližšie, niekedy ďalej. Na dlhšom úseku tečie popri trase napríklad pri Zborove nad Bystricou, tu môžete zazrieť aj rybárov s udicami. Keď boli deti menšie, tak zastávka na hádzanie kamienkov bola pri lávkach povinná. Pomaly sa blíži 10. ročné výročie vybudovania cyklotrasy a niektoré dosky, či infraštruktúra sú už vymieňané.

Bystrická dolina

Na cyklotrase je veľa oddychových miest. Môžete si tak kedykoľvek urobiť prestávku, zísť z trasy a bezpečne oddychovať na lavičkách, a to bez toho, aby ste niekomu zavadzali. Na náučných tabuliach sú bohaté texty venované zaujímavostiam obcí, ako aj fotografie. Sú tu aj cyklobufety – nami obľúbený cyklobufet je v Starej Bystrici pred kaplnkou Slezákovci, kde je tesne pri trase aj detské ihrisko. Ďalšie ihrisko, trochu viac vzdialené od trasy, je aj v Zborove nad Bystricou, kde na návštevu láka aj domček U Huga, kde si môžete dať zmrzlinu, či kávu alebo nealko. Najdlhší úsek popri lese a aj najchladnejší, je od kaplnky Slezákovci smerom ku časti Lány. Nechýba tu most, ktorý ako skratka Vás zavedie ku centru Starej Bystrice s jedinečným orlojom.

Bystrická dolina

Nedávno pribudol priamo pri trase v Novej Bystrici prameň, ktorý zakrýva nový prístrešok a sú tu aj pekné vytesané efektné cyklostojany. V Novej Bystrici sme si obľúbili detské ihrisko s malým kolotočom, pieskoviskom, ku ktorému prechádza ďalší mostík (tento nie je drevený).  Na druhej strane cesty sú potraviny (aj krčma), kde majú otvorené prakticky stále a dá sa tu kúpiť malá odmena, či nanuky alebo nápoje. Tu sme sa otáčali na spiatočnú cestu. Tá ubiehala pomerne rýchlo. Vracali sme sa po dvanástej hodine, a keďže sa začalo zlepšovať počasie, tak sme v opačnom smere stretli už viac ľudí. Možnosti občerstvenia sú v Krásne nad Kysucou, kde je reštaurácia na námestí alebo aj v Starej Bystrici. V terajšom období pandémie odporúčam si prevádzky radšej dopredu skontrolovať.  

Bystrická dolina

Ak máte ešte chuť zašlapať si viac do kopca, vyjdite v Novej Bystrici ku priehradnému múru, kde sa ukáže vodná nádrž Nová Bystrica, ktorá slúži ako zdroj pitnej vody. A ak budete mať šťastie, zahliadnete tu malofatranský Veľký Rozsutec. Aj okolo tejto vodnej nádrže vedie cyklotrasa, ale túto odporúčam skúseným cyklistom s horskými bicyklami.  Na Bystrickej cyklotrase si vystačíte aj s cestným bicyklom. Ale aj kolobežkou, či odrážadlom alebo korčuľami. Na záver by som ešte uviedla, že táto trasa je vhodná aj v teplom lete, lebo blízkosť lesa a kopcov ochladzuje vzduch. Taktiež, smerovanie cyklotrasy umožňuje, že v prípade vetra zo severu alebo z juhu, tu budete chránení. Aj toto je veľké plus tejto cyklotrasy, ktoré si naplno uvedomíte vtedy, keď vyrazíte na bicykel aj vo veternom počasí.

Cyklotrasu nájdete v ponuke nášho e-shopu na Maľovanej cyklomape Kysuce deťom.

Prajem Vám pekné objavovanie zo sedadla bicykla.