Bežkovanie v Bystrickej doline

26. 02. 2021Novinky, Tip na výlet

Blíži sa oteplenie a možno aj koniec zimy. Sneh v nižších polohách už asi na bežkovanie na dolných Kysuciach nevydrží, a tak sa rozhodujeme vyraziť túto zimu po prvýkrát na bežky o niečo ďalej, presnejšie za Krásno nad Kysucou do bočnej Bystrickej doliny. Testy máme vo vrecku, a tak nám nič nebráni prejsť do okresu mesta Čadce. Výhodou Bystrickej lokality v zimnou období je, že sú tu úseky pod svahom, za ktorý sa pomerne rýchlo schová slnko, ktoré je v zime pomerne nízko nad obzorom. A tak priamo na bežeckú trasu nesvieti. Tým pádom tu sneh vydrží dlhšie. Taktiež, keďže sú tu trasy strojovo upravované, je sneh na bežeckej stope utlačený, a tak tiež dlhšie vydrží. Vytvorená bežecká stopa v každom smere je ďalším veľkým plus – nemusíte sa bežkárom idúcim opačným smerom vyhýbať.

Vchádzame do doliny. Vidíme, že snehu je ešte dostatok, a tak môžeme bežkovať aj v nižšie položenej časti Bystrickej doliny – napríklad v okolí Zborova nad Bystricou. Parkujeme pri miestnom kostole, je tu iba zopár áut. Bežkárov zatiaľ nevidíme žiadnych. Prechádzame cez rovnaký mostík, ako keď sme odtiaľto na jeseň vyrážali ku rozhľadni na Hladkom vrchu. Je sobotné ráno, niečo po deviatej. V noci mrzlo, a tak je stopa ešte zamrznutá. Sme v časti Zborov nad Bystricou – Lávka – vo výške 425 metrov nad morom. Dávame sa do stopy a ideme najprv dolu dolinou. Už po pár metroch zisťujeme, že táto časť bežkovačky bude veľmi príjemná – šmýka to veľmi dobre. Tak dobre, že iba stojíme v stope a občas picháme palice. Parádička. Takto by som sa dokázala viezť bez námahy aj dve hodinky. Radujeme sa, obzeráme si rieku Bystrica a domčeky na druhej strane rieky. Všímam si, že pribudla nová alebo opravená infraštruktúra – lavičky na sedenie. Je vidieť, že sa tu o toto dielko, ktoré sa po roztopení snehu premieňa na cyklotrasu, starajú naozaj vzorne.

Keďže ideme pomerne rýchlo, ani nie po pol hodinke prichádzame ku miestu, kde začína Krásno nad Kysucou a kde je cyklobufet. Teraz je všetko zavreté. Napravo je mostík cez rieku. Stretávame bežkárov, ktorí práve tu parkujú a začínajú svoje bežkovanie hore dolinou. My sa tu otáčame a prechádzame do druhej bežeckej stopy. Sklon do kopca je iba veľmi mierny a sme radi, že nám to na našich bezšupinkových bežkách nepreklzuje. Zatiaľ sme nemazali a ani to nie je potrebné. Aj v tomto smere nechávame bežky v stope a iba sa odpichujeme palicami. Dnešná bežkovačka je tak väčším zaberákom pre ruky ako pre nohy. Zatiaľ nás nedobieha nikto. Prichádzame ku mostíku, kde sme začínali, a pokračujeme vyššie, aby sme na záver išli ešte dolu dolinou. Tu sa charakter bežeckej stopy troška mení – je menej ľadová, je tu viac snehu a je to trošku viac do kopca, a tak využívame klasický bežecký štýl. Ranné zamračené počasie sa opatrne zlepšuje, dokonca vidíme fľaky modrej oblohy a prebleskujúce slnko. Aj to nám zlepšuje náladu. Bolo dobré prísť sem ráno, slnko spôsobí oteplenie a neskôr sa to na trase nemusí tak dobre šmýkať.

Prechádzame popod les na koniec Zborova nad Bystricou. Nechávame lesík za nami a  sme pri ďalšom mostíku. Stáva tu vytesaná socha muzikanta, ale teraz tu nie je – asi je na zimnej údržbe. Uvidíme, či ju tu znova uvidíme stáť v lete.  Pri lavičkách zastavujeme a dávame si teplý čaj, aby sme doplnili tekutiny. Potom sa otáčame na spiatočnú cestu. Je to príjemný zjazd. Slniečko sa hrá s nami na schovávačku, kým prídeme ku autu, je znova primračené. Na trase sa pred obedom začína objavovať viac ľudí. My už máme odbežkované a sme nadmieru spokojní. Stopa bola vynikajúca a užili sme si aj menej namáhavé zjazdíky. Slnko tento deň víťazí až potom, čo prichádzame domov do Kysuckého Nového Mesta. Je modrá obloha a otepľuje sa. Informáciu o stave trate dávam niekoľkým známym, ktorí majú tiež radi bežkovanie.

Vybraný úsek Bystrickej doliny nám plne vyhovoval. Príďte si sem aj Vy vychutnať bežkovanie – nebudete ľutovať. Trasa nie je náročná a je vhodná aj pre deti, ktoré s bežkovaním iba začínajú. A ak sa Vám to náhodou nepodarí počas zimy, tak sem kľudne zavítajte na bicykli.