Bežkovačka Zuberec

4. 01. 2022Novinky, Tip na výlet

Milí bežkári, prinášam tip na bežkovačku vhodnú pre rodiny s deťmi. Tento krát sme zavítali do regiónu Oravy, presnejšie do okolia Zuberca pod Západnými Tatrami. Po Vianociach tu panovali skvelé podmienky na bežkovanie, a tak sme to chceli využiť a preskúmať ešte nepoznané trasy.

Ráno bolo mínus 15 stupňov, a tak sme sa rozhodli trochu počkať, kým sa oteplí, a kým spoza končiaru Brestová začne na okolie Zuberca svietiť slnko. O desiatej hodine sme s deťmi vyrazili – poriadne naobliekaní, v otepľovačkách a s návlekmi na nohách, ak by bol vyšší sneh. Aj vtedy ešte riadne mrzlo, bolo mínus 10 stupňov celzia. Deti upozorňujem, aby čo najviac dýchali nosom, a nie cez otvorené ústa. Snehu je toľko, že nám dovolí vytiahnuť bežky priamo od domčeku, kde bývame. Hneď na začiatku sme odmenení pohľadmi na Sivý vrch, Brestovú, či majestátnu špicatú Osobitú. Prechádzame okolo cesty na Oravice a schádzame na bežecký chodník pri Studenom potoku. Je to prvý deň bežkovania, volíme spodnú časť bežeckého okruhu Brehy – uvidíme, ako to deťom pôjde. Časť trasy popri potoku sme si boli obzrieť predchádzajúci deň. Teraz je stopa zhrnutá a zmizla, zato sa dá korčuľovať. To platí iba po miesto, kde je malé ihrisko s prístreškami o kúsok povyše. Tu je už pekná bežecká stopa, a tak sa tešíme – pre deti je lepšie ísť v stope. Prechádzame cez zasnežený drevený mostík ponad potok. V jeho okolí sú pekné scenérie, a tak ja sa každú chvíľku zastavujem a fotím. Za mostíkom nasleduje ihličnatý les, ale stromy sú už dosť vysoké, tak zospodu ideme pomedzi kmene, koruny sú nad našimi hlavami. Ideme po červenej turistickej značke, ktorá sa teraz v zime zmenila na bežeckú stopu.

Stúpanie je iba mierne, a tak sa to dá bez problémov zvládnuť. Na naše prekvapenie vidíme pomedzi koruny stromov letieť farebný oranžový balón. Pri drevenom turistickom prístrešku sa zastavujeme – a dávame si teplý čaj z termosky. Ja som veľmi rýchlo zistila, že som sa príliš naobliekala, ale s bežkovaním pri takom mraze naozaj nemám skúsenosti. Termoska putuje do batoha a pokračujeme ďalej. Sem tam sa na blízkej ceste objaví auto s lyžiarmi smerujúcimi do lyžiarskeho areálu v Spálenej doline. Synátor ide vpredu s manželom, zdá sa, že má veľa energie. Deti motivujem, že na spiatočnej ceste sa budú iba viezť dolu kopcom, a zdá sa, že to zaberá. Na krátkom úseku les ustupuje, sme na slniečku. Potom ideme znovu lesom. Oproti nám ide zariadenie na úpravu tratí – tak, keď pôjdeme naspäť, budeme mať úplne čerstvú novú stopu. Keď sa objaví silueta vstupu do Brestovskej jaskyne a plot skanzenu, vieme, že to už nemáme ďaleko. Šípka nás informuje, že ku skanzenu je to 150 metrov. Zisťujeme, že Koliba pri skanzene je otvorená a že má vonku lavice so stolmi a občerstvenie podávajú cez okienko. Je jasné, že deti chcú byť tu a že chcú niečo ochutnať. Tak tu opierame bežky s palicami. Z ponuky si dávame cesnakovú polievku. Spoločnosť nám robia mačky, ktoré pradú pod stolmi, potom sa rozpŕchnu. Sme tu najprv sami, potom sme prichádzajú bežkári z opačného smeru od Zverovky – zastavujú sa tu na kávičke.

Zakrátko dostávame jedlo – deti si pochutnávajú. Dávame si aj horúci čaj z termosky. Jedlo všetkým chutí –  a tak naše koláčiky zostávajú definitívne v batohu. Je zima, a tak sa tu nedá dlho vysedávať. Dávame si znova bežky na nohy a vydávame sa na spiatočnú cestu. Tá už bude dolu kopcom, a tak bude viac oddychová, na čo sa všetci tešíme. Pre nás dospelých je sklon akurátny na to, že je potrebné iba sem tam pichnúť paličkami. Deti majú nižšiu  hmotnosť,  a tak sa odrážajú častejšie. Zjazdíkje fantastický a v upravenej stope sa bežky kĺžu super. Popri stope sa dá aj korčuľovať. Stretávame zopár peších, bez problémov sa vzájomne vyhýbame. Cesta ubieha rýchlo, ani sa nenazdáme a vychádzame z lesa cez mostík. Aj tu nás vítajú bežecké stopy. Evka skúša korčuľovať, ide jej to celkom dobre. Na konci chodníka s náučnou tabuľou sa zastavujeme a vychutnávame si slniečko.

Zuberec

Potom pokračujeme ku nášmu domčeku. Sme unavení tak akurát. Bola to super bežkovačka – sneh nebol ľadový. Pred večerom stíhame ešte bežky vymeniť za lopáre a pospúšťať sa na lyžiarskom svahu Janoviek predtým, ako tu začne večerné lyžovanie. Zuberec je vysvietený a snáď pred každým domčekom tu sú vyzdobené svietiace farebné vianočné stromčeky. Po zotmení sa vianočné svetlá zvýraznia ešte viac a prechádzka od svahu domov do našej chalúpky je veľmi príjemná. Viac sa o trasách v Zuberci dozviete tu. O lyžiarskom stredisku sa dočítate viac napríklad tu.

Príďte si sem vyskúšať bežkovačkualebo lyžovačku s deťmi aj Vy! Určite nebudete sklamaní.