Vysokohorské zápisky –  Turistické dobrodružstvo na Pacholi

28. mája 2024

Tip na výlet

Dnes prinášame spomienku na jeden z najkrajších okruhov, ktorý môžete zrealizovať v Západných Tatrách. Časť Skriniarky sa vyznačuje nádhernými úsekmi, kde sa vaša duša nasýti dychberúcimi scenériami. Ostré kontúry Baníkova, Troch kôp alebo Plačlivého dotvárajú jedinečnú atmosféru Roháčov. Zavalitý Volovec taktiež nezaostáva so svojou krásou. Jeden krajší vrch ako druhý. Ťažko vybrať ten „naj“. Všetky dokopy vytvárajú magický celok lákajúci mnoho turistov do tejto vysokohorskej oblasti.

Značnú časť Západných Tatier sme už absolvovali, avšak vrchy ako Brestová, Salatín, Spálená, či Pachoľa ostali z našej strany doposiaľ „nedotknuté“. Rozhodli sme sa to napraviť a pripravili sme si okruh so začiatkom na parkovisku pri lyžiarskom stredisku, kam sa po absolvovaní zostupu Spálenou dolinou cez Baníkovské sedlo budeme opäť vracať.

Keďže sme danú trasu vybraným turistickým chodníkom išli absolvovať prvýkrát, potrebovali sme dôkladne naplánovať naše kroky. Mapa TM VKÚ 112 Západné Tatry – Roháče, ako náš turistický sprievodca, splnila všetko, čo sme od nej očakávali. Presné časové údaje daných úsekov výrazne uľahčili prípravu na časovú stránku výstupu. Taktiež vyznačenie miest, kde sa vyskytujú reťaze v skalách pomohli, aby sme nič nenechali na náhodu.

Strmý úvod hneď od začiatku

Skoro ráno prichádzame na parkovisko v blízkosti obľúbeného lyžiarskeho strediska. Počas zimného obdobia a bohatej snehovej nádielky ide o vysoko frekventované miesto. Teraz, koncom augusta a v strede týždňa, je tu minimum áut i ľudí. Teplota je od rána príjemná a slnko je skryté za oblakmi, čo značí vhodné podmienky na výstup. Začneme kráčať a od začiatku využívame zelený chodník. K dispozícii je aj modrý ale ten zachádza k Prednému Salatínu, ktorý v rámci dnešného okruhu budeme ignorovať.

Kráčame a od začiatku cítime, že prekonávame značné prevýšenie. Tentokrát to bude skôr o vysokom prevýšení ako o vzdialenosti. Potíme sa už v úvode ale čoskoro zahrievame telá a dostávame sa do prevádzkového režimu. Robíme pravidelné prestávky na občerstvenie, keďže sa nechceme „odpáliť“ tak skoro. Po príchode ku hornej stanici lanovky sme šťastní, že tento náročný úsek je už za nami. Pozeráme sa do mapy od VKÚ Harmanec a vidíme, že čoskoro sa budeme napájať na modrú trasu.

Chôdza Skriniarkami je úžasná!

Prechádzame po „modrej“ na „červenú “a dostávame sa ku Brestovej. Jej výška 1 932 m n. m. len potvrdzuje, aké veľké prevýšenie sme do týchto chvíľ prekonali. Na tomto mieste štartujú nádherné výhľady na vrcholy, ktoré som spomínal v úvode. Sú ešte krajšie ako na fotkách. Stretávame tu aj prvého turistu. Zdravíme sa, poprajeme si úspešné dokončenie naplánovanej turistiky a každý ideme svojim tempom. Z Brestovej začneme mierne klesať ku sedlu Parichvost, len aby sme opäť nabrali stratené výškové metre k najbližšiemu čiastkovému cieľu, ktorý nás čaká.

Pred nami je masívny Salatín ležiaci v nadmorskej výške 2 048 m. Vynaloženú námahu čiastočne kompenzujú panorámy Západných Tatier. Na Salatíne stretávame ďalších turistov, ktorí len tak ležia v tráve a užívajú si túto chvíľu. Nejdeme ich rušiť a po krátkom občerstvení ideme smerom na Malý Salatín. Cesta je miestami zradná a tvoria ju rôzne skalné útvary, kde musí byť človek viac ostražitý ako inokedy. Prichádzame na Spálenú a aktuálne sa nachádzame vo výške 2 083 m n. m. Nasleduje samotná Pachoľa…

Pachoľa je jedinečná

Zo Spálenej začína „najzaujímavejší“ úsek, kde hrajú prím reťaze. Bez nich by niektoré úseky boli len veľmi ťažko prechodné. Ak vôbec. Postupne zdolávame aj tieto prekážky a prichádzame ku Spálenému sedlu. Prevýšenie však nekončí, pretože Pachoľa dosahuje až 2 167 m n. m. Krok po kroku postupujeme náročným terénom a opäť dostávame poriadne zabrať. Posledné desiatky metrov bývajú niekedy tie najťažšie a opäť sa to potvrdzuje aj počas tohto výstupu. Po pár minútach však vidíme pred sebou vrcholový kríž a s úsmevom na tvári vchádzame na najvyšší bod dnešného plánovaného západotatranského dobrodružstva.

Pri pohľade na okolie strácame slová a len nemo pozeráme na tieto prírodné krásy. Je až neuveriteľné, čo máme na dosah, keď vyjdeme trochu vyššie. Je zatiahnuté, oblaky sa prelievajú. V rámci možností vyhotovíme niekoľko spomienkových fotografií. Občerstvíme sa a užívame si obed na tomto čarovnom mieste. Nevadí nám ani mierny vietor, s ktorým už tak trochu aj rátame pri výstupoch. Po polhodine začneme so zostupom k Baníkovskému sedlu. Stretneme tu pár ľudí idúcich smerom na Baníkov s tým, že idú pokračovať cez Hrubú kopu a Tri kopy.

Cesta dole Spálenou dolinou je pomerne strmá a zlepší sa to až pri rázcestí pod Hrubou kopou. Pokračujeme žltým chodníkom a máme dosť času na hodnotenie dnešného turistického zážitku. Zhodneme sa, že išlo o skvelý výstup so všetkým čo k tomu patrí. Západné Tatry ponúkajú široké spektrum zážitkov a je len na vás, aký si vyberiete. Pokiaľ však pôjdete na Pachoľu, určite neoľutujete.